Tenis

Daria Kastkina, gest superb » Ce a făcut după accidentarea suferită de Jaqueline Cristian

+26 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 22 februarie 2022

Jaqueline Cristian (23 de ani, 71 WTA) s-a retras, la scorul de 6-2, 2-2, din cauza unei accidentări, în meciul cu Daria Kasatkina (24 de ani, 28 WTA).

Românca a acuzat probleme la genunchi în setul doi, după ce a sărit să ajungă la un lob și a călcat strâmb. Ea avut nevoie de intervenția medicului, a revenit pe teren, dar a renunțat după doar un punct.

Daria Kastkina, gest superb față de Jaqueline Cristian

Când românca s-a prăbușit pe teren a doua oară, iar organizatorii i-au adus un scaun cu rotile, Kasatkina a fost îngrijorată de soarta adversarei sale. Rusoaica a venit lângă Jaqueline și s-a interesat de problemele pe care le are aceasta, încercând s-o ajute în acele momente delicate.

Jaquline Cristian, abandon după un set foarte bun

Accidentarea româncei a venit după un set excelent. Cristian a fost foarte agresivă la retur, s-a deplasat excelent în teren și a lovit excelent cu backhand-ul. Românca a câștigat primul set cu 6-2, după ce a reușit să câștige de 4 ori pe serviciul adversarei.