Dinamo a cerut penalty în minutul 32 al meciului cu Rapid! Ce arată reluările

+5 Foto
Dinamo a cerut un penalty în prima repriză a derby-ului cu Rapid, la scorul de 1-1, după un contact între Horațiu Moldovan și Răzvan Patriche.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 26 februarie 2022

Disputa de pe Arena Națională a fost una cu ritm. Oaspeții au deschis scorul în minutul 20, când Cosmin Matei a profitat de gafa în lanț a defensivei giuleștene. După doar 3 minute, Vojtus a restabilit egalitatea. Celălalt moment tensionat al reprizei a avut loc în minutul 32, când „câinii” au cerut lovitură de la 11 metri.

Dinamo a cerut penalty în minutul 32 al derby-ului cu Rapid

În minutul 32, portarul Horațiu Moldovan a avut o ieșire întârziată la o centrare din flancul drept al atacului dinamovist. Mingea a fost atinsă de Patriche, apoi apărătorul lui Dinamo a fost lovit de goalkeeper-ul rapidist. Istvan Kovacs, plasat la 10 metri de fază, a dictat fault în atac.

Flavius Stoican i-a cerut explicații lui Ionuț Coza, arbitrul de rezervă al partidei, dar a părăsit zona la fel de nedumerit.