Nici din far nu se vede titlul! FCSB, joc catastrofal contra echipei lui Hagi » Clasamentul ACUM

+25 Foto
FCSB a jucat dezastruos pe teren propriu cu Farul, iar echipa lui Hagi a câștigat cu 2-0 și a făcut un pas important în lupta la play-off.

Articol de Raed Krishan (foto)  —  duminică, 27 februarie 2022

FCSB a jucat lamentabil pe teren propriu cu Farul, echipa lui Gică Hagi a câștigat cu 2-0 și a făcut un pas important în lupta la play-off. După acest rezultat, Rapid (locul 9, 37 de puncte) nu mai are nicio șansă să intre în Top 6!

• 7.318 suporteri au asistat la acest meci (cifră oficială)

FCSB - Farul 0-2 » Echipa lui Hagi, recital pe Arena Națională

Farul a năvălit peste FCSB încă de la începutul partidei, iar Adi Petre - reluare pe lângă din fața lui Vlad (9) - și Jefte - voleu deviat în corner (19) - i-au băgat în corzi pe roș-albaștri. Care au capitulat până la urmă.

Ovidiu Popescu a pasat greșit, Grameni a recuperat și a continuat la Omoh. Din pasa nigerianului, Jefte a spart gheața pe Arena Națională! Golgeterul campionatului l-a bătut pe Andrei Vlad cu un șut la colțul scurt expediat din careu (42).

1-0 la pauză pentru Farul, FCSB condusă mereu în 2022 pe teren propriu după prima repriză!

FCSB nu s-a trezit nici în partea secundă, când obișnuise să pună în scenă câte o remontada. Iar Vlad a fost nevoit să-l blocheze pe Jefte în minutul 57, șut de la 14 metri.

Portarul vicecampioanei nu a mai avut ce face câteva zeci de secunde mai târziu, când Farul a „capsat-o” pe FCSB la un corner executat scurt. Centrare Radaslavescu, prelungire cu capul Moldoveanu până la Ghiță, finalizare excelentă, din prima, a stoperului lui Hagi (59)!

Farul a continuat să fie echipa mai bună până la finalul jocului. Numai inspirația lui Vlad în fața atacanților de la malul mării a făcut ca scorul să nu capete proporții.

FCSB, departe de titlu. Farul, spre play-off

FCSB cade la 11 puncte de liderul CFR Cluj, iar șansele la titlu sunt tot mai mici.

De partea cealaltă, Farul o scoate din cărțile pentru play-off pe Rapid și pune 3 puncte între ea și FC Argeș, principala urmăritoare a dobrogenilor.

FINAL. FCSB - Farul 0-2

FCSB - Farul, echipele de start

FCSB: A. Vlad - Ov. Popescu, Vinicius, I. Cristea, Șerban - Fl. Tănase, Edjouma, Oct. Popescu - Cordea, Dumiter, Fl. Coman
REZERVE: Târnovanu, A. Miron, Matei Tănasă, I. Stoica, Burlacu, V. Gheorghe, Perianu, Keșeru
ANTRENOR: Toni Petrea

FARUL: Aioani - Boboc, Ghiță, Larie, De Nooijer - Radaslavescu, Mladen, Grameni - Jefte, Ad. Petre, Omoh
REZERVE: Brănescu, Dussaut, Sîrbu, Pitu, Moldoveanu, Enes Sali, Mălăele, Buta, N. Popescu
ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Stadion: Arena Națională (București)
Arbitru: Petrescu Radu (Bucureşti) / A1: Ghinguleac Radu Adrian (Bucureşti), A2: Gheorghe Bogdan (Bucureşti)