Tenis

Spania - Romania 2-0, la Cupa Davis » Copil, fără șanse în fața senzației Alcaraz

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 04 martie 2022

Echipa României de Cupa Davis este condusă de Spania cu 2-0 după prima zi a calificărilor pentru faza finală a competiției. Gabi Boitan (22 de ani, 721 ATP) a fost învins de Roberto Bautista Agut (33 de ani, 15 ATP), scor 3-6, 1-6. În al doilea meci, Marius Copil (31 de ani, 261 ATP) a pierdut în fața lui Carlos Alcaraz (18 ani, 19 ATP), scor 4-6, 3-6.

• Azi s-au jucat două meciuri de simplu, în timp ce sâmbătă se vor juca partida de dublu și două dueluri de simplu. Echipa care obține 3 victorii câștigă duelul
  • Partidele vor fi liveSCORE pe GSP.ro și în direct pe DigiSport 2

Marius Copil a jucat de la egal la egal cu Alcaraz, noua senzație a tenisului mondial, până la scorul de 4-4 în actul inaugural. Serviciul l-a trădat, ibericul a reușit un break, apoi a urmat un moment de nervozitate. Marius s-a certat cu arbitrul de scaun, și-a pierdut concentrarea și a fost dominat în setul secund.

Forehand-ul lui Alcaraz a făcut ravagii și erorile au dispărut din jocul spaniolului. Copil a încercat să schimbe din mers strategia, a urcat des la fileu, dar deplasarea excepțională a lui Carlos a făcut din nou diferența.

FINAL » Marius Copil - Carlos Alcaraz 4-6, 3-6

• 2-4: Marius Copil revine de la 0-40 și rămâne în set.

Sâmbătă e ziua decisivă

Ziua a doua, cea decisivă, pornește cu partida de dublu, Horia Tecău și Nicolae Frunză duelându-se cu Alejandro Davidovich Fokina și Pedro Martinez, după care vin celelalte meciuri de simplu, Copil-Bautista Agut și Boitan-Alcaraz.

„Băieții sunt foarte conectați, poate chiar un pic prea mult, am încercat să-i fac să se simtă bine, să lucreze cu zâmbetul pe buze. Sper că am reușit și să câștigăm”, a spus căpitanul nejucător Gabriel Trifu.