Tenis

Spania - Romania 3-1 » Tricolorii sunt eliminați din Cupa Davis

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 05 martie 2022

Echipa României de Cupa Davis a pierdut contra Spaniei, 1-3, în calificările pentru faza finală a competiției.

După prima zi a duelului de la clubul Puente Romano, din Marbella, Spania avea 2-0. Adrian Boitan, 671 ATP și 22 de ani a pierdut împotriva lui Roberto Bautista Agut, 15 ATP, scor 3-6, 1-6. În al doilea meci programat ieri s-au înfruntat Marius Copil și Carlos Alcaraz, 19 ATP și 18 ani, aflat la debutul său în Cupa Davis. Puștiul-minune al tenisului spaniol s-a impus cu 6-4, 6-3.

România a avut speranțe după meciul de dublu

După primul meci de dublu, România a sperat că poate întoarce soarta duelului. Copil și Tecău au adus primul punctu, după ce au trecut de perechea Davidovich Fokina/ Martinez, scor 7-6, 6-4.

Însă, Marius Copil nu a mai putut aduce încă un punct României. A pierdut în două seturi cu Bautista Agut, 2-6, 3-6, iar România a fost eliminată din Cupa Davis.

• 2-2: Început echilibrat de meci. Ambii jucători își câștigă serviciul

Ziua va continua cu cele două meciuri de simplu, Roberto Bautista Agut - Marius Copil și Carlos Alcaraz - Gabi Adrian Boitan.

FINAL » Copil/ Tecău - Davidovich Fokina/ Martinez 7-6, 6-4

• 6-4: Victorie România! Tecău și Copil câștigă meciul și aduc primul punct României
  • 4-4: România a avut o serie foarte bună de game-uri și a reușit să egaleze scorul
  • 0-3: Spaniolii încep tare setul doi. Reușesc un break și trec în avantaj
  • 7-6: România câștigă primul set. Marius și Horia au jucat excelent în tie-break și se impun în primul set
  • 5-5: Cele două perechi merg cap la cap, iar primul set se prelungește
  • 3-3: Copil și Tecău egalează. Au reușit break-ul
  • 0-2: Spaniolii încep bine. Fac break și preiau conducerea meciului