Stranieri

Răzvan Lucescu și PAOK, victorie în turul „optimilor” din Conference League » Alexandru Mitriță a fost doar rezervă

Paok s-a impus la limită, scor 1-0 în turul „optimilor” Conference League cu Gent Foto: Imago

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 10 martie 2022

PAOK Salonic, echipă antrenată de Răzvan Lucescu, a câștigat turul „optimilor” din Conference League cu Gent, scor 1-0.

În prima manșă a „optimilor” Conference League, grecii, la care Alexandru Mitriță a fost doar rezervă, au învins la limită pe teren, după golul marcat de Kurtic.

Pe „Toumba”, PAOK a dominat jocul cu belgienii, dar trupa lui Lucescu nu și-a putut crea mari ocazii la poarta adversă. Prima mare ocazie a grecilor a venit în minutul 54, când Akpom a trimis pe lângă poartă cu capul, în urma unei centrări perfecte.

Golul victoriei a venit în minutul 58, când Jasmin Kurtic a executat excelent o lovitură liberă de la 25 de metri. Acesta a trimis pe sub zid și l-a învins pe portarul Roef.

Trupa lui Lucescu a ținut de avantaj și devine favorită la calificarea în „sferturi”. Echipa calificată de va decide la returul de săptămâna viitoare, programat joi, 17 martie, de la 22:00.