Tenis

Ruse și Begu, eliminate în turul 1 la Indian Wells

Gabriela Ruse și Irina Begu, învinse la Indian Wells

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 11 martie 2022

Gabriela Ruse (24 de ani, locul 57 WTA) și Irina Begu (31 de ani, 72 WTA) părăsesc turneul de la Indian Wells încă din primul tur.

Ruse a pierdut în 3 seturi meciul cu Kristina Kucova (31 de ani, locul 77 WTA), scor 6-4, 4-6, 1-6. Gabriela a început mai bine și s-a distanțat rapid la 3-0 în primul set, pe care l-a tranșat în cele din urmă cu 6-4.

Gabriela Ruse, eliminată de Kristina Kucova la Indian Wells

Cele două jucătoare au mers cap la cap în actul secund până la 4-4, când slovaca s-a desprins decisiv.

Setul 3 a fost fără istoric. La 1-1, Ruse s-a prăbușit. Kucova i-a luat 5 game-uri la rând, reușind să închidă meciul cu a treia minge decisivă.

În turul 2, Kucova va da peste Anett Kontaveit, cap de serie numărul 4 și locul 5 în clasamentul WTA.

Irina Begu a cedat cu Katerina Siniakova

Câteva ore mai târziu a intrat în scenă și Irina Begu, al cărei meci a început la ora 02:30 în România. La fel ca Ruse, Irina a fost învinsă în 3 seturi.

Cea care a răpus-o este Katerina Siniakova (25 de ani), liderul WTA la dublu și locul 55 la simplu.

Jucătoarea din Republica Cehă a câștigat clar primul set, 6-2, după ce și-a trecut în cont 3 break-uri.

Actul secund i-a revenit Irinei, care a pierdut de 3 ori pe propriul serviciu, la fel ca în setul inaugural, doar că a reușit 4 break-uri la rândul ei.

În decisiv, echilibrul s-a păstrat până la 4-4. Un break reușit atunci de Siniakova a decis soarta partidei.

În runda a doua, Siniakova o va întâlni pe Maria Sakkari, numărul 6 în clasamentul WTA.

Astăzi, începând cu ora 21:00, intră în scenă alte două românce: Simona Halep va da piept cu Ekaterina Alexandrova, în vreme ce Sorana Cîrstea o va înfrunta pe Ajla Tomljanovic.

VIDEO » Ion Țiriac: „N-am văzut niciun antrenor până acum care să nu fie dominat de Simona Halep!”