Penalty neacordat în Chindia - FCU Craiova » Gafă mare de arbitraj în Liga 1!

În minutul 30 al partidei Chindia - FCU Craiova (play-out, etapa #1), gazdele trebuiau să primească un penalty.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 12 martie 2022

În minutul 32 al partidei Chindia - FCU Craiova (play-out, etapa #1), la 0-0, gazdele trebuiau să primească un penalty.

Ce s-a întâmplat? Daniel Florea, atacantul gazdelor, a încercat să pătrundă în careu din flancul stâng, însă a fost călcat de Dragoș Albu, mijlocașul oltenilor. Fault evident!

Penalty neacordat în Chindia - FCU Craiova

Aproape de fază, „centralul” Iulian Călin a lăsat jocul să continue. Decizie eronată - Chindia merita o lovitură de pedeapsă.

Momentul în care Dragoș Albu ratează complet intervenția și îl calcă în careu pe Florea

Într-o analiză realizată la finalul anului trecut de Gazeta Sporturilor, reieșea că formația din Târgoviște a fost cea mai dezavantajată echipă de arbitri în actuala stagiune.

Sistemul de arbitraj video (VAR) va fi disponibil în Liga 1 la începutul sezonului viitor.

VIDEO. Ovidiu Hațegan: „Fără exerciții multe, vom întâmpina dificultăți și cu VAR”