FCSB, iertată de un penalty cât casa în meciul cu Farul!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 14 martie 2022

Minutul 51 al meciului FCSB – Farul a adus cea mai controversată fază a partidei de pe Arena Națională.

La 0-0, echipa roș-albastră a fost iertată de un penalty după un duel între Ștefan Târnovanu și Robert Moldoveanu.

Penalty neacordat pentru Farul în meciul cu FCSB

Atacantul Farului a primit o pasă în careu, a trimis mingea peste Târnovanu, iar portarul roș-albaștrilor a intrat violent în acesta și l-a doborât, în timp ce mingea era încă în joc.

Arbitrul Lucian Rusandu nu a dictat penalty, nici asistentul Ciprian Danșa nu a semnalizat vreo infracțiune, în ciuda protestelor venite din partea jucătorilor lui Hagi. Jocul s-a reluat cu o repunere din colțul careului mic.

În minutul 51, cum a apărut prima fază, Moldoveanu e faultat clar. E penalty cât roata carului, Portarul intră întârziat, rar se vede așa ceva. Trebuia galben și penalty. E o decizie foarte clară. Nu e vorba de o decizie la limită