Protectorul-șef al FCSB e Rusandu » Cum ar fi arătat lupta la titlu fără greșeli de arbitraj + topul celor mai avantajate formații

Articol de Andrei Crăiţoiu, Dan Udrea, Remus Răureanu  —  marţi, 15 martie 2022

Pe parcursul actualului campionat, în nu mai puțin de 4 partide FCSB a fost sprijinită din plin de arbitri, jumătate dintre acestea fiind conduse de Lucian Rusandu. În schimb, CFR a câștigat doar două partide cu erori pro. Într-un clasament virtual, dacă n-ar fi existat nicio greșeală gravă de arbitraj, distanța dintre CFR și FCSB ar fi fost mai mare: 9 puncte.

Rusandu o ajută pe FCSB să câștige un meci. Sintagma e un deja vu în Liga 1. Partida FCSB - Farul 2-0, de luni seară, nu a fost prima în acest sezon în care "centralul" din Covasna s-a îmbrăcat, practic, în tricoul roș-albastru și a marcat decisiv pentru ca trupa lui Toni Petrea să se impună.

În timpul campionatului regulat, vicecampioana a avut parte de alte 3 partide în care a luat toate cele 3 puncte cu largul concurs al celor din brigada de arbitri.

Iar unul dintre aceste jocuri a fost cel condus de Lucian Rusandu, Chindia - FCSB 0-1. Practic, din totalul jocurilor în care clubul lui Becali a fost avantajat, jumătate au fost arbitrate de Rusandu.

• în minutul 77 l-a eliminat ușor pe Dussaut

Per total, în tot acest sezon, luând în calcul și alte jocuri în care s-au mai produs greșeli pro-FCSB, dar roș-albaștrii nu s-au impus, dar și pe cele în care echipa a fost clar dezavantajată, în sezonul regulat FCSB ar fi terminat cu 3 puncte mai puțin. Ar fi avut 59. Punctajul s-ar fi înjumătățit și ar fi rămas la acest nivel dacă, împotriva Farului, prestația lui Rusandu ar fi fost cea corectă.

30 de punctear fi fost zestrea FCSB-ului în acest moment dacă n-ar fi existat nicio eroare de arbitraj în actualul campionat, pe calculul virtual realizat de GSP

Unde s-ar fi situat FCSB într-o situație ideală, în care erorile arbitrilor n-ar fi existat? CFR a fost și ea o echipă care a beneficiat de prestațiile slabe ale brigăzilor, însă diferența în clasament nu s-ar fi schimbat în mod substanțial față de cea înregistrată acum.

• REACȚIA CCA: nu l-a suspendat pe Mladinovici

Fără cele 4 puncte, câștigate cu ajutorul arbitrilor, CFR ar fi terminat primele 30 de etape cu 72 de puncte. Ar fi intrat cu 36 în play-off, unde a câștigat prima rundă, 3-1 cu Voluntari.

39 de punctear fi fost nivelul la care s-ar fi aflat astăzi CFR dacă n-ar fi existat erori ale arbitrilor