Ilie Dumitrescu a bufnit în râs când l-a auzit pe Toni Petrea: „N-a fost cea mai fericită declarație a lui”

FC Argeș - FCSB. Ilie Dumitrescu s-a amuzat pe seama unei declarații făcute de Toni Petrea înainte de meciul din Trivale.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 20 martie 2022

FC Argeș - FCSB. Ilie Dumitrescu s-a amuzat copios pe seama unei declarații făcute de Toni Petrea înainte de meciul din Trivale.

E vorba despre cum a motivat antrenorul roș-albaștrilor titularizarea atacantului Ivan Mamut: „Prefer să încep cu el titular, pentru că nu știu ce se întâmplă pe parcurs. Dacă l-aș introduce la pauză, nu putem ști ce se întâmplă până la final și cât poate duce”.

FC Argeș - FCSB. Ilie Dumitrescu, despre motivarea lui Petrea: „Nu e cea mai fericită declarație”

Mergând pe logica potrivit căreia un jucător în a cărui potență fizică n-ai încredere ar trebui introdus totuși pe final, nu din primul minut, Ilie Dumitrescu a izbucnit în râs: „Cum s-a pronunțat el... N-a fost cea mai fericită declarație a lui Petrea”.

Mamut e cel mai norocos jucător din istorie. Are un gol în doi ani și trag toți de el. Talie are, vârsta nu-l mai ajută”, a completat și Remus Răureanu, jurnalistul Gazetei Sporturilor prezent în studio-ul emisiunii „Fotbal Club” de la Digi Sport 1.

Ivan Mamut a fost din nou preferat în atacul celor de la FCSB. Croatul în vârstă de 24 de ani a început din primul minut și runda trecută, în victoria 2-0 cu Farul. Are 0 goluri în 6 partide în roș-albastru.

Mamut a ajuns la FCSB la începutul sezonului, de la CSU Craiova

FC Argeș - FCSB. Echipe de start

FC Argeș: Greab - Joao Miguel, Turda, Dobrosavlevici - Tofan, I. Șerban, Raynov, D. Dumitrașcu - Ișfan, G. Ganea, Cr. Tănase
Rezerve: Micle - C. Moisie, Viana, Boldor, N. Mușat, Honciu, Palic, Said, Arias
Antrenor: Andrei Prepeliță

FCSB: Târnovanu - V. Crețu, Miron, I. Cristea, Radunovic - D. Olaru, Edjouma, Fl. Tănase - Cordea, Mamut, Oct. Popescu
Rezerve: A. Vlad - Fl. Coman, Ad. Șut, Dumiter, I. Stoica, A. Burlacu, V. Gheorghe, Ov. Popescu, Oaidă
Antrenor:Toni Petrea

VIDEO. Ivan Mamut, soartă similară cu Zdenek Ondrasek la FCSB? „Nu se pliază, acolo trebuie altceva”