Europa League

Rangers - Fiorentina 0-0 / Mutu aproape de finală

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Echipa lui Adrian Mutu, Fiorentina, a obţinut un rezultat bun în deplasarea de la Glasgow, 0-0, în prima manşă a semifinalei Cupei UEFA. Internaţionalul român a fost integralist, însă nu a strălucit în atacul "violeţilor".

Mutu a avut o evoluţie bună în prima repriză, avînd o ocazie de a marca şi fiind la originea unei faze la capătul căreia Santana a trecut pe lîngă deschiderea scorului. În a doua parte, "Briliantul" a beneficiat de o lovitură liberă din aceeaşi poziţie din care a marcat supergolul cu PSV, însă nu a mai avut execuţia senzaţională din partida cu olandezii.

În cealaltă semifinală, Bayern Munchen şi Zenit St. Petersburg au terminat la egalitate, 1-1, la Munchen. Bayern a deschis scorul prin golul lui Ribery (18), ruşii egalînd în minutul 60, Lucio marcînd un autogol

Partidele-retur se vor disputa peste o săptămînă, pe data de 1 mai.