CSA Steaua a umilit-o în Bănie pe FCU Craiova! Roș-albaștrii și-au luat revanșa în fața adversarei din Liga 1

FCU Craiova 1948 - CSA Steaua

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 26 martie 2022

FCU Craiova (locul 11 în Liga 1) a fost surclasată de CSA Steaua (locul 4 în Liga 2), scor 1-4, într-un meci amical disputat pe terenul din baza alb-albaștrilor, „FCU Football Park”.

Cele două echipe au profitat de pauza datorată meciurilor echipelor naționale și au oferit un meci amicalcu multe goluri și faze de poartă. Compagno a ratat prima ocazie a partidei, dar șutul său din marginea careului a trecut pe lângă poartă.

FCU și-a continuat dominarea teritorială, iar același atacant italian a deschis scorul în minutul 20 cu un șut la colțul lung din careu, din postură de 1 la 1 cu portarul advers. CSA a egalat însă foarte rapid, după doar 4 lungimi. În urma unei centrări respinse de apărarea olteană, mingea a ajuns la Pacionel, care a marcat cu un șut din afara careului.

Cele două echipe au jucat pe contre, iar în minutul 38, Steaua a trecut în avantaj, la capătul unui contraatac. Inițial, craiovenii au acuzat un fault la Sidibe, în marginea careului bucureștenilor. Arbitrul nu a acordat nimic, faza a continuat, iar Drăghici a marcat cu un șut la colțul lung, din afara careului.

FCU Craiova a ratat șansa egalării în minutul 49, când Bălan nu a reușit să marcheze dintr-un penalty. Adi Popa, intrat în partea secundă, a dus-o pe Steaua în avantaj, după un șut superb cu piciorul stâng, direct în vinclu. Cu un sfert de oră înainte de final, bucureștenii au marcat din nou, pentru un verosimil 4-1. Buhăescu a reușit să marcheze cu un șut frumos de la distanță.

Roș-albaștrii și-au luat revanșa față de nou-promovata în Liga 1. În noiembrie anul trecut, juveții o învingeau pe CSA Steaua cu același scor, 4-1, într-un meci-test disputat tot la Craiova.

VIDEO. FCU Craiova 1948 - CSA Steaua 1-4

• Au marcat: Compagno 20 / Pacionel 24, Drăghici 38, Ad. Popa 69, Buhăescu 76

Min. 76: Buhăescu duce scorul la 4-1 pentru CSA Steaua, după o execuție de la distanță.
Min. 69: Adi Popa a reușit să marcheze pentru Steaua, cu un șut superb cu piciorul stâng.
Min. 49: FCU Craiova a ratat un penalty, prin Bălan
Min. 38: Steaua trece în avantaj, după un contraatac fulger. Drăghici a marcat cu un șut la colțul lung.
Min. 24:  Pacionel a egalat pentru CSA Steaua, cu un șut la firul ierbii din afara careului
Min. 21: Andrea Compagno deschide scorul, cu un șut la colțul lung din interiorul careului.

FCU Craiova 1948 - CSA Steaua, echipele de start

FCU Craiova 1948: Mogoșanu - G. Enache, Kovacic, Diallo (c), Bușu - Achim, Marquet - A. Chițu, Bauza, Van Durmen - Compagno
Antrenor: Nicolo Napoli

CSA Steaua: Iancu - Oroian, Walace, Bactar Ilie- Mihăescu, Enceanu, Huiban, Drăghici - Dragu Pacionel
Antrenor: Daniel Oprița

În noiembrie 2021, FCU Craiova și CSA Steaua au mai jucat un meci amical. Atunci, oltenii au câștigat cu 4-1.