Nationala

România U19 s-a calificat la Campionatul European!

Reprezentativa U19 a României a obținut o nouă victorie mare, 2-1 cu Croația în Turul de Elită, și s-a calificat matematic la Campionatul European U19 din această vară!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 26 martie 2022

UPDATE, ora 16:20. România U19 merge la Euro!

„Tricolorii mici” așteptau azi și rezultatul celuilalt meci din grupă, Georgia - Islanda, încheiat 1-1. Un pas greșit (remiză / înfrângere) al islandezilor însemna calificarea automată a României!

Clasamentul în grupa 4 din Turul de Elită

PozițieMeciuriGolaverajPuncte
1. România U1927:26
2. Croația U1923:33
3. Islanda U1922:31
4. Georgia U1922:61

România a câștigat grupa și se califică la Europeanul care va avea loc între 18 iunie și 1 iulie, în Slovacia.

Turul de Elită: Croația U19 - România U19 1-2

„Tricolorii” au început meciul în mod ideal. În minutul 9, Andreas Chirițoiu a deschis scorul cu o finalizare de la 6 metri de poartă, după o incursiune excelentă a lui Rareș Ilie.

Gazdele au egalat în minutul 27, prin Karlo Špeljak, care a finalizat o combinație în viteză a croaților. De atunci, croații au fost periculoși și au avut mai multe ocazii, dar Robert Popa a scăpat fără gol primit.

În cele din urmă, balonul a intrat tot în poarta gazdelor. România a primit penalty în minutul 71, când Nicolas Popescu a fost faultat la capătul unei acțiuni personale. Rareș Ilie a transformat fără emoții, lângă bara dreaptă!

Până la final, „tricolorii” au ținut de rezultat și au obținut 3 puncte extrem de importante. România așteaptă celălalt meci din grupă în această rundă, Georgia - Islanda, care va începe la ora 16:30. Un pas greșit (remiză / înfrângere) al islandezilor ar însemna calificarea automată a României la Campionatul European!

FINAL » Croația U19 - România U19, 1-2

• Au marcat: Speljak 27 / Chirițoiu 9, R. Ilie 73

Echipele de start la Croația U19 - România U19

Croația: Kolic - Cvijanovic, Perkovic, Bradaric, Soldo - Vidovic, Rak, Lusavec - Spelijak, Frigan, Stojkovic
Selecționer: Josep Simunic

România: R. Popa (cpt.) - Pîrvulescu, Coubiș, Dănuleasă, Pantea - Pandele, L. Mihai - Hofman, R. Ilie, Andronache - Chirițoiu
Rezerve: Mitrovic, Gergely, Doru, Tănasă, N. Popescu
Selecționer: Adrian Văsîi

Lotul convocat pentru Turul de Elită din Croația

Portari: Robert Popa (U Craiova 1948), Aleksander Mitrovic (Genoa CFC/Italia), Denis Lungu-Bocean (SV Kuchl/Austria)

Fundași: Alexandru Pantea (FC Hermannstadt), Sergiu Pîrvulescu (ACS Petrolul 52), Gabriel Dănuleasă (Farul Constanța), Andrei Coubiș (AC Milan/Italia), Dan Sîrbu (Farul Constanța), Botond Gergely (FK Csikszereda), Costin Amzăr (SC Dinamo 1948)

Mijlocași: Andrei Pandele (FC Metaloglobus), Mihai Luca (S.P.A.L./Italia), Nicolas Popescu (Farul Constanța), Ștefan Bodișteanu (Farul Constanța), Albert Hofman (Universitatea Cluj), Rareș Ilie (FC Rapid 1923), Eduard Radaslavescu (Farul Constanța), Răzvan Tănasă (Farul Constanța), Andrei Doru (Politehnica Timișoara)

Atacanți: Andreas Chirițoiu (Unirea Constanța), Luca Andronache (Farul Constanța)