FC Voluntari, victorie dramatică, 1-0 cu Farul » Gol marcat pe final de meci

+18 Foto
FC Voluntari - Farul 1-0

Articol de Cristi Preda (foto)  —  sâmbătă, 02 aprilie 2022

FC Voluntari s-a impus la limită cu Farul, scor 1-0, după un gol marcat pe final de meci. Cu acest succes, ilfovenii egalează Craiova în clasament și urcă pe podium în Liga 1.

FC Voluntari și Farul se luptau pentru poziția a 4-a înaintea meciului direct. Partida de pe stadionul „Anghel Iordănescu” a fost săracă în ocazii și cu un joc slab al ambelor echipe. Ilfovenii au avut prima șansă în minutul 28, când Ricardinho a reluat pe lângă o centrare perfectă a lui Budescu.

Farul a replicat două minute mai târziu, când Omoh a șutat direct în brațele portarului Popa. O primă repriză anostă, în care cea mai importantă fază a fost accidentarea lui Constantin Budescu, scos pe targă în minutul 34. Partea secundă a continuat cu aceeași partitură, Jefte, cu o lovitură de cap pe lângă poartă în minutul 57, i-a dat emoții lui Popa.

Cea mai mare ocazie a meciului a venit în minutul 80, când șutul lui Boboc, cu poarta goală, a fost respins în ultimul moment de Lukas Droppa. Voluntari avea să fie echipa care ia cele 3 puncte.

În minutul 89, Ciobotariu a prelungit o centrare a lui Ion Gheorghe din corner, iar Ricardinho a marcat din apropierea porții.

Clasamentul după Voluntari - Farul

Cu această victorie FC Voluntari ajunge la 30 de puncte și o egalează pe CSU Craiova, în timp ce Farul rămâne pe locul 5, cu 25 de puncte.

FC Voluntari - Farul, echipe de start:

FC VOLUNTARI: Popa - Ciobotariu, Tamaș, Armaș, Briceag - Ricardinho, Meleke - Marcelo Lopes, Budescu, Rață - Nemec
REZERVE: Rîmniceanu, Vlad, Costin, Achim, Droppa, Ilie, Gheorghe, Merloi, Tehe
ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

FARUL: Aioani - Dussaut, Larie, Mladen, De Nooijer - Artean, Nedelcu, Ciobanu - Omoh, Betancor, Sali
REZERVE: Brănescu, Boboc, Borza, Radaslavescu, Grameni, Purece, Moldoveanu, Petre, Iancu
ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Stadion: „Anghel Iordănescu” (Voluntari)
Arbitru: Radu Petrescu; A1: Mihai Marica; A2: Daniel Mitruți