Liga 2

Penalty controversat primit de CSA Steaua în meciul cu Petrolul » Oaspeții au protestat vehement

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 02 aprilie 2022

Minutul 56 al partidei dintre CSA Steaua și Petrolul 2-1 a adus cea mai controversată fază a meciului: un penalty ușor, din care Steaua a egalat.

La 1-0 pentru Petrolul, clubul din Ghencea a primit o lovitură de pedeapsă, contestată vehement de oaspeți.

FOTO Penalty controversat în CSA Steaua – Petrolul

După o acțiune a roș-albaștrilor, arbitrul Vidican a dictat un penalty în favoarea Stelei, după un presupus henț al lui Eugen Cebotaru.  Jucătorii lui Petrolul, în frunte cu Cebotaru, au susținut că acesta avea mână lipită de corp și că mingea l-a lovit de fapt în umăr.

Centralul Vidican nu a fost impresionat de protestele ploieștenilor și a păstrat decizia de a dicta penalty. Reluările nu au putut arăta clar  hențul văzut de “central”.

„Din reluările pe care le văd, mie nu mi se pare henț”, a opinat Dragoș Caretaș, comentatorul Digi Sport.

Bogdan Chipirliu a fost cel care a transformat fără emoții penalty-ul primit și a egalat scorul. Ulterior, tot Chipirliu a marcat pentru 2-1. În minutul 69, portarul lul Petrolul, Avram a scăpat în poartă șutul ușor al stelistului.