Gol fabulos la primul meci oficial pe Giulești! Sefer, execuție perfectă în Rapid - FC Botoșani

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 02 April 2022

Primul meci pe noul stadion Giulești, Rapid – FC Botoșani, a adus și primul gol de generic.

În minutul 61 al partidei, mijlocașul Antonio Sefer a reușit o execuție spectaculoasă și a dus scorul la 2-0.

Antonio Sefer, gol de generic în Rapid – FC Botoșani

Mijlocașul Rapidului a executat perfect o lovitură liberă, de la 35 de metri. Mingea acestuia s-a dus direct în vinclu, iar portarul Eduard Pap nu a putut respinge.

Acesta a fost primul gol în Liga 1 al mijlocașului de 21 de ani, care a sărbătorit reușita alături de cei aproximativ 12.000 de fani prezenți la meci. Sefer și-a dat tricoul jos pentru se bucura, fiind avertizat de central.

Ulterior, Sefer a fost schimbat în minutul 74, fiind înlocuit cu Pănoiu.

Vojtus, primul gol oficial pe Giulești

Primul gol dintr-un meci oficial pe noul stadion al Rapidului îi aparține lui Jakub Vojtus. Acesta a deschis scorul în minutul 9, cu un șut de la 6 metri, după o acțiune reușită de Alexandru Ioniță și Rareș Ilie.