A fost penalty la duelul Cristea - Ivan din FCSB - CSU Craiova? Ce arată reluările fazei

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 03 aprilie 2022

În minutul 45 al partidei FCSB – CSU Craiova, la 0-0, a avut loc cel mai controversat moment al primei reprize.

La 0-0, arbitrul Horațiu Feșnic a dictat penalty pentru oaspeți după un duel între Andrei Ivan și Iulian Cristea.

FOTO. Penalty controversat în FCSB – CSU Craiova

Atacantul oltenilor a intrat în careu, a făcut o fentă, simulând că trage la poartă, a mai înaintat doi metri și a căzut după ce a fost atacat de Iulian Cristea.

Primele reluări oferite pe transmisiunea în direct au arătat că fundașul de la FCSB face alunecarea prin fața lui Ivan, dar nu se vedea dacă există un contact între cei doi jucători. Ulterior, la pauză, o reluare oferită din spatele duelului a arătat un contact la nivelul coapselor, astfel că Feșnic a avut acoperire regulamentară.

Andrei Ivan a transformat fără emoții de la punctul cu var.

Golul lui Edjouma e anulat corect de Feșnic

O altă fază care l-a avut în centru pe Horațiu Feșnic a avut loc în startul meciului. În minutul 9, FCSB a marcat prin Malcom Edjouma, dar arbitrul Horațiu Feșnic a anulat reușita. Reluările TV au arătat că decizia a fost una corectă, mijlocașul roș-albaștrilor trimițând mingea în poartă cu mâna.