∞ mai buni! CFR trece de Argeș și e la o distanță uriașă de FCSB » Clasamentul ACUM

+10 Foto
CFR Cluj a învins-o pe FC Argeș, scor 2-0, în ultimul meci din etapa #3 a play-off-ului. Iar lupta la titlu pare încheiată!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday, 04 April 2022

CFR n-a excelat în epilogul rundei, dar a profitat de slăbiciunile adversarului și a obținut victoria. Practic, specialitatea casei, rețetă de Dan Petrescu.

CFR Cluj – FC Argeș 2-0. Ardelenii, aproape de al 5-lea titlu la rând

După un start echilibrat, Debeljuh a profitat de cadoul primit de la Joao Miguel și a spart gheața. Era minutul 23.

Miguel a primit de la Ișfan și a încercat să continue simplu, „acasă”. A rămas însă cu privirea în pământ, iar Debeljuh, pe fază, a interceptat balonul, l-a fentat din preluare pe Greab și a marcat la „scurt”. Miguel a comis-o împotriva CFR-ului și la precedenta întâlnire directă.

În rest, nicio ocazie importantă pe durata primului act.

Repriza a doua a fost, în general, modestă, asta pentru că CFR a știut să închidă meciul. Multe greșeli individuale, puține acțiuni periculoase și un joc care a curs în favoarea gazdelor.

Argeș a renunțat de tot la luptă din minutul 77, când a rămas în inferioritate numerică. Cartonaș roșu încasat de Tofan pentru o intrare cu talpa asupra lui Bordeianu.

Tabela a fost închisă la capătul unei acțiuni superbe creată de jucătorii introduși în partea a doua de Dan Petrescu: Deac - Petrila - Dugandzic. Croatul a reușit primul gol în tricoul ardelenilor.

2.000 de faniau asistat la meciul dintre CFR și Argeș

FCSB e la 8 puncte în spatele CFR-ului!

După această victorie, CFR Cluj se distanțează la 8 puncte de FCSB, ocupanta locului secund. Asta înseamnă că roș-albaștrii nu mai sunt la mâna lor. Și cu două posibile victorii înregistrate în meciurile directe contra „feroviarilor”, trupa lui Petrea n-ar urca în fruntea clasamentului.

De partea cealaltă, Argeș rămâne fără niciun punct câștigat în play-off: 3 meciuri, 3 înfrângeri.

FINAL. CFR Cluj – FC Argeș 2-0

CFR Cluj – FC Argeș. Echipele de start

CFR CLUJ: Hindrich - Susic, Graovac, Burcă, Camora - Păun, Boateng, Bordeianu - Omrani, Debeljuh, Costache
REZERVE: Sava - Manea, Yuri, Sigurjonsson, Chipciu, Neguț, Deac, Petrila, Dugandzic
ANTRENOR: Dan Petrescu

FC ARGEȘ: Greab - Dobrosavlevici, Turda, Miguel, Latovlevici - Palic, Cr. Tănase, Raynov, Ișfan - Said, Ganea
REZERVE: F. Croitoru - Tofan, Viana, Boldor, Mușat, Honciu, Cr. Dumitru, Arias, Fatai
ANTRENOR: Andrei Prepeliță

Stadion: Dr. Constantin Rădulescu (Cluj)