Liga Campionilor

Cel mai bun portar al lumii, gafă incredibilă în Chelsea - Real Madrid

+14 Foto
Edouard Mendy (34 de ani), portarul lui Chelsea, a gafat incredibil în minutul 46 al meciului cu Real Madrid, din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Karim Benzema (34 de ani) a profitat și a dus scorul la 3-1 pentru spanioli.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 06 aprilie 2022

Karim Benzema demonstrase în prima repriză, „dublă” superbă, cu două lovituri de cap, că nu are nevoie de cadouri pentru a se face remarcat. Nu s-a dat la o parte nici din calea unui gol facil, într-o poartă rămasă goală.

Edouard Mendy, gafă în Chelsea - Real Madrid

La 40 de secunde după startul reprizei secunde, Mendy, desemnat de FIFA cel mai bun portar din lume în anul 2021, a primit o pasă la aproximativ 35 de metri de propria poartă. A încercat să pasese în lateral, către Rudiger, dar execuția a fost greșită.

Mendy greșește pasa către Rudiger

Karim Benzema, singurul fotbalist al Realului venit în pressing, a profitat. A câștigat balonul din disputa cu fundașul german, apoi a trimis cu latul, pe jos, de la 20 de metri.

Benzema marchează în poarta goală

A fost, foarte probabil, cel mai ușor gol dintre cele 82 marcate de Karim în Liga Campionilor.

Recordurile stabilite de Karim Benzema cu „dubla” din meciul cu Chelsea

• Primul fotbalist francez din istorie care marchează cel puțin 10 goluri într-un sezon de Liga Campionilor;
  • Dintre cele 82 de goluri marcate în Liga Campionilor, unul singur a venit dintr-o lovitură de la 11 metri;
  • Benzema a debutat în Liga Campionilor în anul 2005, pentru Lyon. A marcat în fiecare sezon începând cu acel moment;
  • Benzema a marcat ultimele 6 goluri ale Realului în Ligă. Niciun fotbalist nu a mai reușit asta în istoria clubului.