Liga Campionilor

„Penalty și ROȘU!” » Gabi Balint, enervat de faza la care VAR-ul n-a intervenit în Villarreal - Bayern: Goretzka era plin de sânge

+19 Foto
Sursă foto: Guliver/Getty Images, Imago Images

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Thursday, 07 April 2022

Bayern Munchen a atacat cu toate liniile în ultimele minute ale partidei cu Villarreal, din turul sferturilor de finală ale Champions League. Submarinul Galbens-a impus în cele din urmă, 1-0, însă o fază controversată petrecută în prelungiri ar fi putut schimba rezultatul.

În al doilea minut al prelungirilor, Leon Goretzka a fost destinatarul unei centrări venite din flancul stâng al atacului bavarez. Neamțul a sărit la cap cu Pau Torres, fiind lovit, în săritură, direct în zona arcadei.

+7 Foto
Leon Goretzka, plin de sânge / Sursă foto: Imago Images

Goretzka, plin de sânge în careu, arbitrul și VAR-ul n-au intervenit!

Mijlocașul lui Bayern s-a prăbușit la pământ, lovitura provocându-i o sângerare abundentă.

Decizia arbitrului Anthony Taylor? Imediat după intervenția medicilor, care i-au oprit hemoragia lui Goretzka, „centralul” a dictat minge de arbitru! VAR-ul nici măcar n-a intervenit, iar Villarreal a scăpat cu fața curată.

+7 Foto
  • Sursă foto: Guliver/Getty Images, Imago Images

În direct la Digi Sport, Gabi Balint, legenda Stelei, s-a enervat când a văzut că arbitrul nu a intervenit: „Nu înțeleg de ce nu s-a dat nimic. Penalty clar și roșu! Trebuia eliminat. Nu înțeleg de ce n-a intervenit VAR-ul. Arbitrul nu l-a văzut plin de sânge?”.