Dinamo - FCU Craiova 1-2 » „Câinii roșii”, răpuși de Compagno în prelungiri

+35 Foto
Dinamo - FCU Craiova // foto: Raed Krishan - GSP

Articol de Raed Krishan (foto)  —  vineri, 08 aprilie 2022

FCU Craiova a învins-o pe Dinamo în etapa #4 din play-out-ul Ligii 1, scor 2-1, cu un gol înscris de Andrea Compagno în prelungirile meciului, iar „câinii” au șanse tot mai mici să evite barajul pentru menținere/promovare în primul eșalon.

Dinamo a deschis scorul în minutul 1. Jonathan Rodriguez a depășit fundașii Craiovei din preluare, a intrat în careu și i-a pasat în fața porții lui Irobiso. Atacantul dinamovist a reluat defectuos, dar balonul a intrat în poartă.

Dinamo - FCU Craiova 1-2. „Câinii roșii”, răpuși de Compagno în prelungiri

În minutul 26, FCU Craiova a fost aproape de egalare. Van Durmen a profitat de o neînțelegere între Jonathan Rodriguez și Răzvan Patriche, care s-au încurcat încercând să respingă balonul, și a șutat violent spre colțul lung. Mingea a lovit bara stângă și a părăsit zona „fierbinte”.

Irobiso a fost la un pas de 2-0 în minutul 1 al prelungirilor primei reprize. Atacantul nigerian a reluat din prima centrarea lui Bani, dar mingea a trecut puțin pe lângă poartă.

Cu oltenii mai montați la ieșirea de la cabine, a venit golul egalizator. În minutul 50, Patriche a respins cu capul o lovitură de la colțul terenului, iar Jeremy Huyghebaert a reluat din prima, de la marginea careului. Eșanu a plonjat târziu, iar balonul a trecut pe sub el. Faza a fost precedată de un moment de confuzie

+35 Foto

Irobiso a introdus încă o dată mingea în poartă în minutul 64, numai că golul a fost anulat la intervenția lui Imre-Laszlo Bucsi, asistentul de pe acea parte. Atacantul se afla în ofsaid în momentul pasei.

Dinamo a fost periculoasă și prin Patriche și Cosmin Matei, ambii insuficient de preciși la finalizare.

Lovitura decisivă a venit în minutul 90+1. Lăsat singur cu Eșanu de o deviere a lui Kovacic, Compagno nu a iertat. Italianul a șutat violent, sub bară, și a adus victoria pentru FCU.

Fazele din final au inflamat spiritele, cele două grupuri de jucătorii find aproape de o bătaie generală la final.

Cu cele 3 puncte obținute astăzi, FCU Craiova ajunge la un total de 25 și își consolidează poziția a 11-a. Dinamo, cu 13 puncte, este pe 14.

26 de goluria primit Dinamo din faze fixe în acest sezon. 7 în urma cornerelor, 12 după lovituri libere, 7 din penalty

FINAL » Dinamo - FCU Craiova 1-2

Echipele de start în Dinamo - FCU Craiova:

DINAMO: Eșanu - Grădinaru, Patriche, Carp, De Moura - Bani, Pierret, J. Rodriguez, St. Filip (cpt.) - Irobiso, Morar
REZERVE: Fara, Ehmann, R. Grigore, G. Crețu, Răuță, Ivanov, Mihaiu, C. Matei, Ivanovski
ABSENȚI: Jovanovic, A. Radu, Tomozei, Aloe (accidentați), Torje, Azankpo (incerți), Figueiredo (probleme personale)
ANTRENOR: Dusan Uhrin

FCU CRAIOVA: R. Popa - Negru, Kovacic, Paramatti, Huyghebaert - Baeten, Asamoah, V. Achim, Van Durmen - Cl. Bălan, Compagno
REZERVE: Mogoșanu, Bușu, Pop, Albu, Marquet, Blidar, Albu, Sidibe, Ondaan
ABSENȚI: Diallo (suspendat), Bauza (accidentat), Enache, Chițu (nelegitimați)
ANTRENOR: Nicolo Napoli

Stadion: Dinamo (Bucureşti)
Arbitru: Barbu Marian (Făgăraş) / A1: Avram Valentin (Bucureşti), A2: Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe)