Liga 2

Imagini violente de la U Cluj - Steaua: un suporter, făcut KO de croșeul unui jandarm » Comunicatul forțelor de ordine

+27 Foto
Întâlnirea dintre Universitatea Cluj și CSA Steaua, scor 1-0, din runda cu numărul 3 a play-off-ului ligii secunde, a fost marcată de mai multe incidente între suporteri și forțele de ordine.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 08 aprilie 2022

Fanii steliști din Peluza Sud au făcut deplasarea în număr mare la Cluj-Napoca și au avut mai multe „meciuri” cu Jandarmeria.

VIDEO Scene violente înainte de U Cluj - CSA Steaua

Imagini surprinse înaintea partidei, în centrul orașului Cluj-Napoca, arată cum un ultras stelist este doborât de un croșeu al unui jandarm, într-o secvență de o violență ieșită din comun.

Conflictul între cele două părți a continuat și în pauza meciului, când un suporter „militar” a fost reținut.

Amenzi după U Cluj - CSA Steaua

Ultrasul stelist încolțit de forțele de ordine înainte de a ajunge înapoi în galerie (foto: Raed Krishan/GSP)

Jandarmeria Română a emis un comunicat în care explică evenimentele și precizează că a dat amenzi în valoare de aproximativ 4.000 de lei.

Precizăm că până în acest moment nu avem informaţii despre vătămarea corporală a vreunui suporter şi vă confirmăm că în rândul forţelor de ordine nu au fost jandarmi răniţi. De asemenea, sunt în derulare activităţi de identificare a tutror celor implicaţi în aceste incidente, urmând a se dispune măsurile legale împotriva acestora.

Pe timpul desfăşurării partidei de fotbal, la finalul primei reprize, membri ai galeriei oaspete au încercat să pătrundă pe suprafaţa de joc prin distrugerea unor porţiuni din gardul care separă peluza oaspete, aruncând cu părţi din gard şi scaune. Întrucât stewarzii nu puteau face faţă acestui situaţii, Jandarmeria a constituit un cordon de ordine pentru a împiedica pătrunderea pe suprafaţa de joc şi conflictul direct între galerii.