Liga Campionilor

Greșeală evidentă de arbitraj în Real Madrid - Chelsea! Un gol nu ar fi trebuit validat

+9 Foto
Golul marcat de Antonio Rudiger în minutul 51 al meciului Real Madrid - Chelsea, la scorul de 0-1, a venit în urma unei mari greșeli de arbitraj.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 12 aprilie 2022

Real Madrid a părut prea sigură pe ea, după victoria de pe Stamford Bridge, scor 3-1, și a fost surprinsă de Chelsea. Londonezii au deschis rapid scor, în minutul 15, prin șutul bine plasat al lui Mount.

Greșeală de arbitraj în Real Madrid - Chelsea

În minutul 50, James a șutat de la marginea careului de 17 metri. „Centralul” Szymon Marciniak a fost plasat excelent, la 3 metri de fază, și a dictat lovitură de la colțul terenului. Fotbaliștii Realului au protestat vehement, iar reluările le-au dat dreptate.

Momentul în care James șutează cu pământul pe lângă poartă, fără ca mingea să fie deviată de Modric, așa cum a crezut arbitrul. Captură: DigiSport

Execuția apărătorului lateral a prins doar pământul. Piciorul lui Modric a fost la câțiva centimetri distanță. Din cornerul rezultat, Rudiger a înscris cu o lovitură de cap. Cum VAR-ul nu poate interveni într-o fază de acest gen, reușita a fost validată.

Pavel Fernandez, expertul în arbitrajul al celor de la Marca, a fost categoric: „Nu este corner! Lovitura care a prefațat golul nu ar fi trebuit executată, ultimul care a atins mingea înainte să părăsească terenul a fost un fotbalist al lui Chelsea”.