Cristiano Ronaldo, dezlănțuit în victoria cu Norwich! Hattrick și gol fabulos din lovitură liberă

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 16 April 2022

Cristiano Ronaldo (37 de ani) a marcat un hattrick în victoria obținută de Manchester United contra lui Norwich, scor 3-2, în runda cu numărul 33 din Premier League.

Cristiano Ronaldo a luat pe cont propriu disputa cu ultima clasată din Premier League și a deschis scorul încă din minutul 7. Elanga a recuperat o minge în careul advers și a fost altruist, pasă spre portughezul aflat singur la 10 metri de poartă.

Reușita de 2-0 a venit în minutul 32, în urma unui corner executat de Telles. Cristiano s-a înălțat superb și a marcat cu o lovitură de cap. Oaspeții nu au renunțat la luptă, au egalat prin Dowell (45+1) și Pukki (52).

Cristiano Ronaldo, recital în Manchester United - Norwich

Destinația punctelor a fost stabilită de Ronaldo, cu o execuție senzațională, dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri, lateral dreapta. Balonul a fost lovit perfect, cu multă forță, și a fost imposibil de oprit, deși portarul Krul a fost pe direcție.

Ultimul gol pe care îl marcase din lovitură liberă fusese în tricoul lui Juventus, pe 4 iulie 2020.

Cristiano Ronaldo, nouă serie de recorduri

Cu hattrick-ul marcat astăzi, Cristiano Ronaldo a atins noi borne impresionante:

• 60 de hattrick-uri în carieră;
  • 21 de goluri înscrise pentru Manchester United în acest sezon, în toate competițiile;
  • a devenit primul jucător de 36 de ani sau mai în vârstă care marchează cel puțin 15 goluri într-un sezon de Premier League;
  • a urcat pe locul 3 la numărul de goluri marcate din lovitură liberă (12) în Premier League, după David Beckham și James Ward-Prowse (cu 18, respectiv 13).

Cum au fost marcate celelalte goluri în Manchester United - Norwich

min. 7, 1-0, gol Ronaldo

min 32, 2-0, gol Ronaldo

min. 45+1, 2-1, gol Dowell

min. 52, 2-2, gol Pukki

Manchester United, în lupta pentru top 4

Manchester United a revenit în lupta pentru locurile de Champions League, profitând de înfrângerile suferite sâmbătă de Tottenham și Arsenal. „Diavolii roșii” au 54 de puncte, 3 sub formația antrenată de Antonio Conte. Mai sunt de jucat 6 etape.