Sevilla - Real Madrid 2-3 » „Albii” revin dramatic de la 0-2 la pauză și sunt la un pas de titlu

Sevilla - Real Madrid 2-3 » „Albii” revin de la 0-2 la pauză și sunt la un pas de titlu Foto: Imago

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 18 aprilie 2022

Real Madrid s-a impus dramatic în deplasarea de la Sevilla, scor 3-2, după ce la pauză trupa lui Ancelotti era condusă cu 2-0. În urma victoriei, Realul este foarte aproape de un nou titlu în La Liga.

În derby-ul rundei din La Liga s-au înfruntat Sevilla și Real Madrid. Andaluzii au început mai bine meciul și au deschis scorul în minutul 21, când Ivan Rakitic l-a învins pe Courtois cu un șut superb din lovitură liberă.

Trei minute mai târziu, Sevilla majora scorul. Corona l-a depășit în viteză pe Carvajal, i-a pasat lui Lamela, care a punctat cu porta goală.

Ancelotti a mutat la pauză și l-a introdus pe Rodrygo, brazilianul urmând a fi decisiv. În minutul 50, acesta a redus din diferență, din centrarea lui Dani Carvajal.

Real Madrid, remontada pe terenul Sevillei

Vinicius a egalat în minutul 74, dar reușita sa a fost anulată de VAR pentru un henț, decizie contestată dur de madrileni. Până la urmă s-a făcut 2-2. Nacho, de-abia intrat pe teren, a punctat la prima atingere de balon din pasa aceluiași Carvajal.

Remontada avea să fie finală, Benzema, cel mai în formă fotbalist al momentului, aducând victoria Realului cu un gol marcat în minutul 90+2. Madridul bate la Sevilla și este cu o mână și jumătate pe titlu.