Octavian Popescu și restul lumii » Note de la 3 la 8 după derby-ul CFR Cluj - FCSB

+24 Foto
CFR Cluj - FCSB // foto: Cristi Preda - GSP

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 18 aprilie 2022

Octavian Popescu, autorul unicului gol al meciului CFR Cluj - FCSB 0-1, a primit cea mai mare notă dintre jucătorii prezenți pe teren în derby-ul din Gruia. La polul opus, Mateo Susic, care și-a lăsat echipa în 10 oameni în minutul 43.

FCSB a plecat din Cluj-Napoca cu toate cele 3 puncte puse în joc și s-a apropiat la doar două puncte de rivala de duminică seara, cu 5 etape înainte de finalul sezonului.

Victoria a fost adusă de un gol înscris de Octavian Popescu în minutul 74, cu o „contribuție” mare din partea lui Daniel Graovac, unul dintre stoperii gazdelor, care a deviat decisiv balonul.

Note GSP după CFR Cluj - FCSB 0-1

Octavian a fost, de altfel, jucătorul cel mai bine notat în caseta tehnică a Gazetei Sporturilor de astăzi. El a primit nota 8, puțin peste colegii Radunovic, Târnovanu și Ovidiu Popescu, toți cu 7.

Cel mai slab de la FCSB a fost Andrei Cordea, nota 4, jucător care a irosit câteva acțiuni promițătoare de atac.

În tabăra campioanei, fruntași au fost portarul Cristian Bălgrădean și stoperul Andrei Burcă, singurii cu notă peste 5. „Pufi” și Burcă, liderul apărării, au primit 6.

1-12a fost raportul șuturilor pe poartă în CFR Cluj - FCSB

4este nota lui Dan Petrescu. Toni Petrea, „principalul” de la FCSB, se poate lăuda cu 7

Nici Graovac, Deac, Bordeianu, Omrani și Debeljuh nu stau bine. Toți au primit calificativul 4.

„Centralul” Istvan Kovacs, criticat dur de Dan Petrescu și Cristian Balaj după meci, a fost notat cu 8. Prestație sigură a arbitrului din Carei, acompaniat de asistenții Vasile Marinescu și Daniel Mitruți, ambii cu nota 7.

VIDEO » Cristian Balaj, supărat pe arbitraj: „A cedat presiunilor”