Cupa Romaniei

Victorie într-un picior! Sepsi Sf. Gheorghe trece de CS Universitatea Craiova în turul semifinalei Cupei României

+32 Foto
Sepsi Sf. Gheorghe a învins-o pe CS Universitatea Craiova, scor 2-1, în turul semifinalei Cupei României.

Articol de Bogdan Bălaş (foto)  —  Wednesday, 20 April 2022

• În cealaltă semifinală FC Voluntari s-a impus pe teren propriu, scor 2-0 în fața celor de la FC Argeș
  • Returul este programat pe 11 mai

Oltenii au început groaznic partida din Covasna. Screciu a greșit toate mingile în prima jumătate de oră și i-a invitat pe elevii lui Bergodi în atac.

Sepsi Sf. Gheorghe, victorie în turul semifinalei cu CSU Craiova

La gol n-a fost vina lui, ci una colectivă. Cristian Bărbuț a pătruns din flancul drept și i-a pus mingea pe tavă lui Ștefănescu, pentru un gol cu latul, din 5 metri, în poarta goală. CSU nu s-a trezit și a încheiat prima repriză fără șut pe spațiul porții adverse.

Păstrat pe teren, Markovic a ratat două șanse importante în primele minute ale părții secunde, un șut din unghi și o lovitură de cap, ambele blocate de Niczuly.

Golul oaspeților a venit dintr-o penalty controversat, dictat după intervenția asistentului Mircea Grigoriu și transformat de Andrei Ivan.

Golofca, decisiv într-un picior în fața lui CSU Craiova

Rezultatul final a fost stabilit în minutul 87, când Golofca, alergând într-un picior, a finalizat un contraatac, cu un șut de la 15 metri. Mijlocașul a cerut schimbare imediat, acuzând probleme musculare.

Sepsi- CSU Craiova 2-1

Final de meci! Sepsi se impune cu 2-1.
min. 87, gol Sepsi, 2-1: Cătălin Golofca finalizează un contraatac superb al covăsnenilor, cu un șut la firul ierbii, de la 15 metri.
min. 82: Cristiano Bergodi vede un cartonaș galben pentru proteste.
min. 55, gol CSU Craiova, 1-1: Andrei Ivan plasează perfect, la încheietura barei, din lovitura de la 11 metri rezultată.
min. 54: Gustavo obține o lovitură de la 11 metri, după un contact cu Dumitrescu. „Centralul” Radu Petrescu a lăsat jocul să meargă, dar a fost atenționat de asistent.
min. 52: Markovic scapă din marcaj și reia cu capul o centrare venită de la de la Vătăjelu. Niczuly are un reflex excelent.
min. 47: Markovic șutează din unghi, dar nu îl învinge pe Niczuly.
A început repriza secundă!

S-a terminat prima repriză!
min. 45: Cristi Bărbuț își încearcă norocul cu un șut de la 20 de metri. Pigliacelli respinge în corner.
min. 26: Nicolae Păun trimite cu capul, din interiorul careului mic, dar nimerește doar plasa laterală.
min. 24: Ante Roguljic vine lansat și șutează din 10 metri, după o pasă a lui Bancu. Șutul e blocat de defensiva gazdelor.
min. 14, gol Sepsi, 1-0: Ștefănescu înscrie cu un șut cu latul, din 5 metri. Faza a fost creată de Bărbuț, o incursiune din flancul drept, apoi pasă la întâlnire, printre fundașii olteni.
min. 4: Ștefănescu recuperează o minge în treimea adversă, dar este ajuns din urmă de Screciu.