Buffon, gafă incredibilă la meciul Parmei » Faza la care legendarul portar s-a făcut de râs

Gigi Buffon, gafă incredibilă la meciul Perugia - Parma Foto: AS

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 25 aprilie 2022

Gianluigi Buffon (44 de ani), portarul celor de la Parma, s-a făcut de râs în meciul pe care echipa sa îl joacă în deplasare, la Perugia.

Fără Dennis Man, lăsat în afara lotului de antrenorul Giuseppe Iachini, Parma a început groaznic meciul din deplasare cu Perugia.

Gazdele au deschis scorul încă din minutul 5, când Burrai a marcat din penalty. Două minute mai târziu, Perugia majora avantajul, profitând de o eroare uriașă a lui Buffon.

Nepresat de nimeni, portarul italian a luftat incredibil la o pasă înapoi. Acesta a vrut să paseze din prima cu piciorul stâng, dar a dat pe lângă minge. Olivieri a urmărit și a punctat pentru 2-0.