Gest violent în Dinamo - Clinceni » „Roșu” direct arătat în urma duelului Rufati - Steliano Filip

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 30 aprilie 2022

Minutul 37 al partidei dintre Dinamo și Academica Clinceni (5-1) a adus cel mai fierbinte moment al primei reprize: eliminarea lui Rufati.

Fundașul croato-macedonian Agron Rufati a văzut direct cartonașul roșu din partea „centralului” Andrei Antonie, după un gest violent la adresa lui Steliano Filip, căpitanul lui Dinamo.

Rufati, eliminat în Dinamo – Academica Clinceni

După un duel la mijlocul terenului, Rufati a căzut, dar arbitrul nu a dictat fault. Fundașul Academicii s-a ridicat nervos de la pământ, s-a îndreptat către Steliano Filip. Dinamovistul a căzut pe gazon, acuzând o lovitură cu capul în figură.

Torje și Grădinaru s-au grăbit să-i ceară socoteală lui Rufati, iar arbitrii i-au calmat cu greu pe jucătorii celor două echipe.

La final,  Grădinaru și Filip au văzut cartonașul galben, iar  Rufati a fost trimis la cabine de arbitrul Andrei Antonie.