Stranieri

Chiricheș, evoluție catastrofală în eșecul umilitor suferit azi de Sassuolo: „A jucat la adversari” » Schimbat la pauză!

Vlad Chiricheș (32 de ani) a fost titular pentru Sassuolo în meciul pierdut la Napoli, scor 1-6, în etapa #35 din Serie A. Cel puțin parțial vinovat la două goluri, căpitanul echipei naționale a fost schimbat la pauză!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 30 aprilie 2022

Chiricheș a început cum nu se putea mai rău meciul. În minutul doi, a pasat greșit spre portarul Consigli, mingea a ajuns la Osimhen, dar nigerianul a trimis în bară.

Vlad Chiricheș, evoluție catastrofală în Napoli - Sassuolo 6-1

Apoi, în minutul 15, la 1-0 pentru Napoli, Osimhen a marcat, cu capul, din spatele lui Chiricheș, care a sărit pe sub minge la un corner.

Calvarul a continuat pentru român. În minutul 19, l-a scăpat din vedere în careu și pe al 3-lea marcator al lui Napoli, Lozano.

Vlad Chiricheș n-a mai ieșit de la cabine după pauză, când Napoli conducea deja cu 4-0. În locul său, antrenorul Alessio Dionisi l-a introdus în teren pe turcul Kaan Ayhan.

Pe Twitter, microbiștii l-au taxat pe Chiricheș, amintind de trecutul acestuia la Napoli (2015-2019). „Chiricheș azi”, au glumit mai mulți internauți, postând imagini cu fundașul român în tricoul lui Napoli.

„Apărarea lui Sassuolo (Chiriches, în special) este tragică de ceva vreme încoace, dar această apariție de azi... aproape că arată ca o echipă din Serie C”, a mai remarcat un fan pe Twitter.

Sassuolo este pe locul 10 în campionatul Italiei, cu 46 de puncte, în timp ce Napoli este a 3-a, cu 70 de puncte.