În marș spre titlu! Manchester City e la 4 meciuri de un nou campionat câștigat

+8 Foto
Manchester City a învins-o pe Leeds, scor 4-0, în runda #35 din Premier League. „Cetățenii” au un punct avans față de Liverpool cu 4 runde rămase de disputat.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 30 aprilie 2022

Lupta la titlu din Premier League e una extrem de strânsă. Liverpool a câștigat azi pe terenul lui Newcastle, la limită, 1-0, și spera ca liderul să se încurce. N-a fost să fie.

Manchester City, la 4 meciuri de un nou titlu în Premier League

„Cetățenii” au deschis rapid scorul pe Elland Road, minutul 15, din fază fixă. Foden i-a pus mingea pe frunte lui Rodri, iar mijlocașul defensiv al oaspeților l-a învins pe Meslier cu o lovitură de cap bine plasată, la „lung”, din marginea careului mic.

Golul doi al campioanei a venit tot în urma unei faze fixe (54). Centrarea aceluiași Foden a ajuns la Ruben Dias, portughezul a reluat spre poartă, iar Ake a împins balonul în plasă din apropiere.

City nu s-a oprit aici. Jesus (78) a ajuns la 6 goluri într-o săptămână, iar Fernandinho, în prelungiri (90+3), a stabilit scorul final. Golurile celor doi, mai jos:

Leeds - Manchester City 0-4 în Premier League