Tenis

Lovitură uluitoare reușită de Halep în meciul cu Badosa! Chiar și fanii adversarei au aplaudat-o în picioare

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 30 April 2022

Simona Halep (30 de ani, 21 WTA) a făcut un prim set entuziasmant în fața Paulei Badosa (24 de ani, 2 WTA), în turul secund al Mastersului de la Madrid. Românca s-a impus lejer, 6-3, 6-1, și s-a calificat în optimile de finală.

Simona Halep a câștigat primul set al disputei cu Badosa, scor 6-3, la capătul a 43 de minute de joc. Tenisul prestat de româncă a fost încântător, nu doar eficient.

Simona Halep, spectacol în primul set al meciului cu Badosa

La scorul de 3-3, 40-40, Simona a ridicat întreaga audiență în picioare, inclusiv pe gălăgioșii fani ai Paulei. Badosa, aflată în controlul punctului, a lovit cât de tare a putut cu un forehand spre dreapta lui Halep. Aflată la un metru în spatele liniei de fund, dubla campioană de Grand Slam a răspuns cu un forehand scurt, în cross.

Resemnată, Badosa a renunțat să urmărească mingea. Halep a fructificat avantajul creat și a câștigat următoarele 7 game-uri ulterioare loviturii.