Jucătorul suspectat de Becali pro-CFR a ajutat-o și pe FCSB! Penalty de județeană pe Arena Națională

FCSB - FC Argeș | Ca în curtea școlii, Joao Miguel (28 de ani, fundaș central) a comis un penalty în minutul 6. Lovitura de la 11 metri a fost fructificată de Florin Tănase.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 02 mai 2022

Totul a pornit de la un aut al roș-albaștrilor. Ovidiu Popescu a repus în careu, până la Florinel Coman, iar „șeptarul” gazdelor a continuat pentru Olaru. Mijlocașul FCSB l-a driblat din preluare pe Miguel, apoi a fost „secerat” de stoperul piteștenilor.

Penalty evident dictat de „centralul” Ionuț Coza și transformat de Florin Tănase, golgeterul campionatului.

Joao Miguel a ajutat-o și pe CFR Cluj

• CONTEXT: Miguel a comis-o decisiv la precedentele două partide directe cu CFR Cluj.
  • Duelul din returul sezonului regulat, 1-0 pentru CFR, a fost tranșat de o gafă mare a lui Miguel. În minutul 72, a ratat total intervenția la minge, lăsându-l pe Debeljuh singur cu Greab. Croatul a finalizat fără emoții, aducând 3 puncte „feroviarilor”.
  • Iar pe 4 aprilie, în play-off, tot la 0-0, Miguel nu s-a uitat când a vrut să paseze la portar, Debeljuh a interceptat și a deschis scorul, 2-0 scor final.

Singura echipă de care mi-e teamă la indirecte e FC Argeș. La Argeș mi-e să nu mai dea ăla pe lângă minge (n.r. - Joao Miguel)