Farul Constanța - FC Voluntari 1-1 » Cele două rivale la locul 4 s-au anihilat reciproc » Cum arată clasamentul

Farul Constanța - FC Voluntari, în etapa #8 din play-off, live

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 07 May 2022

Farul și FC Voluntari au remizat, 1-1, într-un meci din etapa a 8-a din play-off-ul Ligii 1

.Cele două formații, care se luptă pentru locul 4 în Liga 1, s-au anihilat reciproc și rămân pe aceleași poziții în clasament.

Farul și FC Voluntari, egal în Liga 1

Meicul a început tare, fiecare formație având câte o ocazie în primele minute. Gabi Iancu (3) și Adam Nemec (8) au ratat primele șanse de a marca. Farul a deschis scorul în minutul 33. Șutul lui Gabi Iancu, de la marginea careului, a fost deviat de Denis Ciobotariu și l-a învins pe portarul Mihai Popa.

După pauză, tot Farul a jucat mai bine, ratând ocazii importante prin Alexi Pitu și Ciobanu.

În minutul 74, FC Voluntari a dat lovitura. Fulop a reluat cu capul din careu, mingea a lovit bara, dar Droppa a urmărit foarte mingea și a trimis-o în poartă.

Până la final, Farul a mai avut o ocazie importantă. Nicolas Popescu a șutat puternic, în minutul 78, dar mingea s-a dus peste poartă.

După acest egal, FC Voluntari ajunge la 31 de puncte și este pe locul 4 în play-off. Farul are 29 de puncte, fiind pe 5.

FINAL » Farul Constanța - FC Voluntari 1-1

Echipele de start la Farul Constanța - FC Voluntari:

FARUL: Aioani - Mladen, Larie (cpt.), Artean, De Nooijer - Boboc, Nedelcu, Ciobanu - Iancu, Moldoveanu, Sali
REZERVE: Brănescu, Dussaut, Borza, Radaslavescu, Purece, Grameni, Omoh, N. Popescu, Pitu
ANTRENOR: Gheorghe Hagi

FC VOLUNTARI: M. Popa - D. Ciobotariu, Tamaș, Armaș (cpt.), Briceag - Veiga, Meleke - Marcelo, Rață, I. Gheorghe - Nemec
REZERVE: Rîmniceanu, C. Achim, Al. Vlad, Al. Ilie, C. Costin, Tavares, L. Fulop, Golan, Droppa
ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

Stadion: Academia Hagi (Ovidiu)
Arbitru: Găman George Cătălin (Craiova) / A1: Avram Valentin (Bucureşti), A2: Constantinescu Andrei (Bucureşti)