Handbal

Dinamo a sărbătorit titlul cu o victorie clară în fața rivalei Steaua

+16 Foto
Dinamo a învins-o categoric pe rivala CSA Steaua, scor 30-24, în derby-ul rundei cu numărul 25 din Liga Națională de handbal masculin. Elevii lui Xavi Pascual au sărbătorit astăzi câștigarea titlului.

Articol de Vlad Nedelea, Iosif Popescu (video)  —  miercuri, 11 mai 2022

Dinamo, campioană deja în „Liga Zimbrilor”, a tratat serios derby-ul cu Steaua. „Dulăii” au preluat rapid inițiativa și au păstrat avantajul până la final. S-au desprins și la 6 puncte în minutele de final, speculând pe contraatac erorile elevilor lui Ovidiu Mihăilă. Meciul a fost urmat de o festivitate de premiere.

VIDEO Clipe de panică în sala Dinamo: arbitrului i s-a făcut rău

>

Derby-ul Ligii Naționale din sala Dinamo s-a jucat într-o atmosferă încinsă, la propriu, dar și la figurat. Arbitrului Radu Iliescu i s-a făcut rău din cauza căldurii și a avut nevoie de intervenția urgentă a medicilor. Din primele informații, a suferit o ruptură musculară la nivelul coapsei.

După câteva minute de îngrijiri, oficialul a părăsit parchetul pe propriile picioare. Meciul a fost reluat după aproximativ un sfert de oră, de la scorul de 5-5, când tabela arăta minutul 17.

Locul lui Iliescu a fost luat de Adrian Manafu, un oficial prezent întâmplător în sală. În mod normal, meciurile din Liga Națională nu au arbitri de rezervă.