Cupa Romaniei

Marius Ștefănescu, gol à la Gică Hagi în finala Cupei României

+25 Foto
Marius Ștefănescu (23 de ani) a marcat un gol senzațional, un stâng în vinclu, în minutul 38 al finalei Cupei României dintre Sepsi și Voluntari, la scorul de 1-0.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 19 mai 2022

Marius Ștefănescu, mijlocașul lui Sepsi, a făcut meciul carierei în ultimul act al Cupei României. A deschis scorul în minutul 22, când șutat violent din interiorul careului, dintr-un unghi închis.

În minutul 38, mijlocașul născut în Caracal a înscris cu un șut superb, de la aproximativ 25 de metri. A făcut o preluare scurtă, apoi, fără mult elan, a catapultat mingea direct în vinclul porții adverse, fără nicio speranță pentru Popa.

Marius Ștefănescu, gol à la Gică Hagi

Modul în care Ștefănescu a lovit mingea, perfect, fără ca balonul să se rotească, a amintit de stilul consacrat de Gică Hagi, cel mai mare stângaci din istoria fotbalului românesc.

9 goluriși 4 pase decisive are Marius Ștefănescu în acest sezon

VIDEO Golul marcat de Hagi în România - Columbia, de la Campionatul Mondial din 1994