Concordia reușește surpriza în turul barajului pentru promovarea în Liga 1 » Când are loc manșa decisivă

Concordia Chiajna - Chindia Târgoviște // foto: captură DigiSport

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 21 mai 2022

Concordia Chiajna a învins-o pe Chindia Târgoviște, scor 2-1, în turul barajului pentru menținerea/promovarea în Liga 1.

Promovarea obținută sezonul trecut de Mioveni în fața lui Hermannstadt le-a dat curaj formațiilor din al doilea eșalon. Concordia, cu un parcurs modest în play-off, s-a transformat total în fața Chindiei.

Prima repriză a fost una ștearsă, fără mai ocazii. Moleșeala celor două tabere a fost spartă în minutul 50, când Daniel Florea a intrat cu noroc în posesia balonului, o minge venită din bară, și l-a învins pe Aldescu.

Concordia Chiajna, victorie în turul barajului pentru Liga 1

Concordia a ieșit la atac, iar în minutul 57 a obținut o lovitură de la 11 metri, la faultul comis de Șerban asupra lui Taub. Voicu l-a învins pe Căbuz. Ploaia de centrări din careul oaspeților a dat roade în minutul 68. Pițian a încercat să respinge în corner o minge trimisă de Borța în zona careului de 6 metri, dar a greșit execuția și a trimis imparabil pentru propriul portar.

Finalul a fost gestionat excelent de formația lui Ianis Zicu, o posesie departe de propria poartă, cu multe fragmentări, unele la limita regulamentului, iar Chiajna pornește cu prima șansă înaintea returului de sâmbăta viitoare.

FINAL » Concordia Chiajna - Chindia Târgoviște 2-1

• Final de meci!
  • min. 87: Concordia gestionează perfect finalul de meci, posesie în jumătatea adversă de teren.
  • min. 68: autogol Pițian, care a trimis balonul în propria poartă, cu capul.
  • min. 58: Marcel Bîrsan a acordat un penalty pentru Chiajna după o neglijență uluitoare a lui Andrei Șerban, mijlocașul dreapta al Chindiei, care l-a lovit cu piciorul în zona abdominală pe Taub. Lovitura de la punctul cu var a fost transformată fără emoții de Adrian Voicu.
  • min. 50: Andrei Șerban a centrat, mingea a lovit transversala și a ajuns la picioarele lui Daniel Florea. Căpitanul Chindiei nu a iertat: șut la colțul lung care a ocolit portarul și fundașii!

Stadion: Concordia (Chiajna)
Arbitru: Bîrsan Marcel (Bucureşti) / A1: Marica Mihai Marius (Bistriţa), A2: Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe)

Echipele de start la Concordia Chiajna - Chindia Târgoviște:

Chiajna: Aldescu - Borța, Palmeș, Marc, Taub, D. Codrea, N. Roșu, Matiș, Ad. Voicu, N. Popescu, Batin
Rezerve: Denis Moldovan - Alexe, Cherecheș, L. Ion, Barbu, Llullaku, Ghimfus, Plazonja, Sokovic
Antrenor: Ianis Zicu

Chindia: Căbuz - Căpușă, Iacob, Pițian, Roumpoulakou - A. Șerban, Dulca, Passaglia, Popadiuc - Chamed, Florea
Rezerve: Dinu Moldovan, Kocic, Celea, Ioniță, Corbu, Sla, Cherchez, Chunchukov, M. Șerban
Antrenor: Emil Săndoi