Tenis

Prima mare surpriză pe tabloul feminin » Campioana de la Madrid, eliminată deși a câștigat primul set

Ons Jabeur a fost eliminată în turul 1 de la Roland Garros // FOTO: Imago

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 22 May 2022

Prima zi de la Roland Garros a dus prima mare surpriză pe tabloul feminin: Ons Jabeur a fost eliminată în turul 1.

Tunisianca Ons Jabeur (27 de ani, 6 WTA), una dintre cele mai în formă jucătoare din circuit a fost eliminată în turul 1 de Magda Linette (30 de ani, 56 WTA), scor 6-3, 6-7(4), 5-7, după un meci care a durat 2 ore și 30 de minute.

Ons Jabeur, eliminată de la Roland Garros

Campioană la Madrid și finalistă la Roma, ultimele turnee mari pe zgură înainte de Roland Garros, Jabeur a început tare meciul și a câștigat cu 6-3, după un set în care Linette și-a certat serviciul de trei ori și a reușit doar un break. Setul secund a fost mult mai echilibrat.

Cele două jucătoare au mers cap la cap până la 6-6, iar setul a ajuns în tie-break. Linette a jucat mai bine și s-a impus cu 7-4, trimițând meciul în decisiv. În setul secund, Linette a început mai bine. A condus cu 4-2, dar Jabeur a egalat. La 5-5, poloneza a forțat. A făcut 6-5, iar în ultimul game a făcut rost de o minge de meci. A fructificat-o, a câștigat setul cu 7-5 și s-a calificat în turul 2.

7era cota pe care Linette o avea la victorie. Jabeur avea 1.10

În turul 2, Linette va juca împotriva câștigătoarei meciului Martina Trevisan – Harriet Dot.