Tenis

Emma Răducanu, eliminată de la Roland Garros » A câștigat primul set, dar a mai luat, ulterior, doar două game-uri

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 25 mai 2022

Emma Răducanu (19 ani, 12 WTA) a fost eliminată în turul 2 de la Roland Garros, fiind învinsă de bielorusa Aliaksandra Sasnovich (47 WTA, 28 de ani).

La capătul unui meci care a durat 2 ore și 6 minute, Emma Răducanu a pierdut în 3 seturi, scor 6-3, 1-6, 1-6.

Emma Răducanu, eliminată de la Roland Garros

La prima prezența la Roland Garros, Emma Răducanu nu a putut trece de turul 2, deși pornea cu prima șansă și a început foarte bine meciul.

În primul set, Emma s-a impus după ce a reușit două break-uri, la 2-2 și 3-5, câștigând lejer setul.

Ulterior, Emma a căzut incredibil, iar în următoarele două seturi a mai câștigat doar două game-uri. În setul secund, Sasnovich a început tare și a condus cu 4-0. Emma a luat un game, dar bielorusa s-a impus în set cu 6-1.

În setul secund, tot Sasnovich a dominat jocul. De la scorul de 1-1, Emma Răducanu nu a mai putut rezistat. A ceda două break-uri, a pierdut setul tot cu 6-1 și a fost eliminată din competiție.

În turul 3, pentru Sasnovich urmează un duel cu nemțoaica Angelique Kerber (34 de ani, 17 WTA).

VIDEO Ion Țiriac despre Simona Halep: „Pe ea nu o ține fizicul cât o ține creierul”