Tenis

La un tur distanță de clasicul Nadal - Djokovic » Rafa, spectacol în „șaisprezecimi”: „De pe altă planetă!” + dilema unchiului Toni

+9 Foto
Novak Djokovic (34 de ani, 1 ATP) și Rafael Nadal (35 de ani, 5 ATP) s-au calificat fără emoții în optimile de finală de la Roland Garros 2022. Cei doi ar putea fi adversari în „sferturi”.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Friday, 27 May 2022

• Djokovic joacă în „optimi” contra lui Schwarztmann, iar Nadal împotriva lui Auger-Aliassime. Câștigătorii se vor înfrunta în sferturile de finală.

Novak Djokovic și Rafael Nadal au fost programați în același timp, pe arenele Philippe-Chatrier, respectiv Suzanne-Lenglen, stârnind controverse la Paris. Cei doi coloși nu au fost deranjați, și-au făcut treaba și sunt la un tur distanță de un nou „clasic”.

Djokovic, „TGV” în meciul cu Bedene

Nole a fost primul care a obținut biletul spre „optimi”, victorie rapidă, după o oră și 45 de minute, în fața lui Aljaz Bedene (195 ATP), scor 6-3, 6-3, 6-2. Sârbul, campion en-titre la Paris, a ajuns 8 meciuri consecutive fără set cedat pe zgură.

În optimile de finală, Djokovic îl va avea în față pe Diego Schwarztmann (16 ATP). Argentinianul, un „zgurist” recunoscut, a trecut astăzi în minimum de seturi de Grigor Dimitrov, 6-3, 6-1, 6-2.

Nadal, pregătit pentru o dispută specială

Nici Nadal nu a petrecut prea mult timp pe teren în fața olandezul Botic Van De Zandschulp, două ore și 13 minute, scor 6-3, 6-2, 6-4. Ibericul a reușit câteva puncte geniale. În setul secund, la scorul de 3-1, 30-15 pe serviciul adversarului, Rafa a returnat de la peste 5 metri din spatele liniei terenului, făcându-i pe francezi să exclame, pe Twitter: „Din altă lume (teren)”.

În turul următor, adversar va fi canadianul Felix Auger-Aliassime (9 ATP), jucător antrenat de Toni Nadal, unchiul jucătorului iberic.

Toni a transmis că nu va fi prezent la meci: „I-am spus deja lui Felix că nu îi voi da nicio sugestie despre cum ar trebui să îl bată pe nepotul meu”.