Handbal

Rapid, campioana României după 19 ani! CSM București a câștigat degeaba cu Minaur Baia Mare

+26 Foto
Rapid este campioana României din acest sezon la handbal feminin, după 35-27 în ultima etapă cu SCM Rm. Vâlcea. În Capitală, CSM București a învins-o degeaba pe Minaur Baia Mare, 33-29.

Articol de Raed Krishan (foto), Cristi Preda (foto)  —  duminică, 29 mai 2022

Clasamentul final în Liga Florilor:

• 1. Rapid - 69p
  • 2. CSM București - 68p

>

Înainte de ultima etapă, Rapid avea un punct în clasament peste CSM, 66 față de 65, și trebuia să bată la Vâlcea pentru a fi sigură de câștigarea titlului. Favorită și la pariuri, Rapid și-a respectat statutul și și-a trecut în palmares al 7-lea titlu din istorie. Ultimul data din 2003!

Debutul a fost echilibrat în ambele partide. La Vâlcea, Rapid s-a văzut egalată la 10, în timp ce „tigroaicele” s-au chinuit la început cu Minaur și au preluat cu greu controlul, 10-9 după 10 minute.

Apoi, la pauză, Rapid era campioană, dar nu pentru că se afla în avantaj la Vâlcea. Ambele candidate la titlu s-au văzut conduse după o jumătate de oră, cu același scor, 16-17!

Portarul Julie Foggea a scos-o pe Rapid într-o mulțime de ocazii, fiind de departe cea mai importantă jucătoare a oaspeților în prima repriză. N-a fost suficient, pentru moment. Purtată de Buceschi, Tîrcă sau Azenaide, Rapid a rezolvat victoria și titlul în actul secund, victorie la 8 goluri diferență, în ciuda intervențiilor semnate de Isabelll Roch

În Capitală, Cristina Laslo&Co. au capitulat odată cu trecerea timpului, iar trupa Cristinei Neagu a obținut o victorie de palmares cu Minaur Baia Mare. Ironia sorții, chiar în Sala Rapid!