Dinamoviștii au cerut penalty în minutul 53 » Reluările au lămurit faza cu Irobiso și Florin Ilie

+14 Foto
În minutul 53 al meciului Dinamo - U Cluj, la scorul de 1-1, fotbaliștii gazdelor au cerut nejustificat o lovitură de la 11 metri, la duelul dintre Christian Irobiso și Florin Ilie.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 29 mai 2022

În minutul 53 al meciului Dinamo - U Cluj, la scorul de 1-1, fotbaliștii gazdelor au cerut o lovitură de la 11 metri, la duelul dintre Christian Irobiso și Florin Ilie.

Dinamo a riscat în căutarea celor două goluri care ar fi adus salvarea de la retrogradare. În minutul 53, într-o secvență de pressing avansat, Irobiso a recuperat o minge, dintr-o degajare greșită a lui Florin Ilie.

Penalty nejustificat cerut de Dinamo în meciul cu U Cluj

Atacantul dinamovist a avut prim-planul și a sprintat spre poarta adversă. La limita careului de 16 metri, dinamovistul s-a prăbușit, moment în care toți colegii lui au cerut penalty.

Reluările au lămurit faza. Irobiso s-a lovit cu piciorul stâng în cel drept al adversarului, dar căderea este forțată. În plus, pentru a îndepărta orice dubiu, contactul a avut loc în afara suprafeței de pedeapsă.