Scoția - Ucraina 1-3 în semifinalele barajului pentru Cupa Mondială 2022! Victorie uriașă, la primul meci oficial după mai bine de 6 luni

+13 Foto
Scoția - Ucraina // foto: Imago Images

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 01 June 2022

Ucraina a câștigat în Scoția, la Glasgow, scor 3-1, și merge în finala barajului pentru Cupa Mondială din Qatar! A fost primul meci oficial pentru reprezentativa din țara aflată sub asediul rușilor de mai bine de 3 luni.

• Ucraina va juca cu Țara Galilor în deplasare duminică, 5 iunie.
  • Câștigătoarea respectivului duel va merge la Cupa Mondială, în grupa B, alături de Anglia, Iran și SUA.

În ciuda perioadei îndelungate fără meci oficial, Ucraina nu a părut deloc „ruginită” pe Hampden Park. Elevii lui Oleksandr Petrakov au trecut în mai multe rânduri pe lângă gol în prima jumătate de oră:

• în minutul 8, reluarea lui Tsygankov a fost respinsă în corner de portarul scoțian;
  • în minutul 17, Yarmolenko a fost blocat incredibil de același Craig Gordon;
  • în minutul 20, Gordon a ieșit inspirat din poartă și l-a blocat pe Yaremchuk.

Gordon nu a mai putut interveni salvator în minutul 33, când Ucraina a deschis scorul: pasă lungă a lui Malinovsky, preluare excelentă, aproape de corp a lui Yarmolenko, și finalizare peste portar.

Ucraina a făcut 2-0 în minutul 49. „Vârful” Yaremchuk s-a desprins de stoperii gazdelor și a înscris cu capul, la colțul lung, din centrarea lui Karavaev.

În căutarea golului care să redeschidă jocul, Scoția a ratat o ocazie uriașă în minutul 67. Bushchan, portarul ucrainean de la Dinamo Kiev, nu a reușit să rețină o centrare. Mingea a ajuns pe capul lui McGinn la doar câțiva metri de poartă, dar mijlocașul scoțian a trimis pe lângă poartă!

+13 Foto
Scoția - Ucraina // foto: Guliver/gettyimages

Același Bushchan a greșit și în minutul 79. De această dată, decisiv. Mai întâi, a boxat o centrare spre marginea careului de 16 metri. De acolo, McGregor a reluat cu capul spre poartă, fix pe direcția portarului oaspeților, care a scăpat mingea printre palme. Un fundaș încercat să respingă balonul, dar acesta depășise linia porții.

Deși dominată fizic, Ucraina a rămas în control până la final. Mai mult, la ultima fază a meciului a dat lovitura decisivă, pe contraatac: gol Dovbyk, rămas singur cu portarul!

FINAL » Scoția - Ucraina 1-3

Echipele de start în Scoția - Ucraina:

SCOȚIA (4-3-3): Gordon - Hickey, Hanley, Cooper, Robertson - Gilmour, McTominay, McGregor - Adams, Dykes, McGinn
Rezerve: Kelly, Marshall, Armstrong, Brown, Christie, Ferguson, Hendry, McKenna, O'Donnell, Souttar, Stewart, Taylor
Selecționer: Steve Clarke

UCRAINA (4-1-4-1): Bushchan - Karavaev, Zabarnyi, Matviienko, Mykolenko - Stepanenko - Yarmolenko, Malinovsky, Zinchenko, Tsygankov - Yaremchuk
Rezerve: Pyatov, Riznyk - Bondar, Dovbyk, Kacharaba, Mudryk, Pikhalyonok, Shaparenko, Sobol, Sydorchuk, Syrota, Zubkov
Selecționer: Oleksandr Petrakov