Baschet

Haos în Serbia, la derby-ul Partizan - Steaua Roșie » Arbitrul a fugit spre vestiare, dar a fost lovit de un scutier!

Derby-ul Serbiei la baschet, Partizan - Steaua Roșie Belgrad, a fost întrerupt în ultimul minut, la scorul de 68-65, din cauza obiectelor aruncate de spectatori pe parchet.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 02 iunie 2022

Partizan - Steaua Roșie, unul dintre cele încinse derby-uri ale Europei, și-a jucat un nou episod joi seară. Atmosfera a fost una încărcată pe întreaga durată a disputei, dar lucrurile au degenerat cu 57 de secunde rămase din meci.

Haos în derby-ul Partizan - Steaua Roșie Belgrad

Un coș de 3 puncte al gazdelor a dus scorul la 68-65 și a declanșat haosul. Zeci de obiecte au fost aruncate pe parchet, moment în care brigada de arbitri a decis, pur și simplu, să fugă spre vestiare.

În drumul lor au fost nevoiți să treacă printr-un coridor al ultrașilor. Scutierii au intervenit și au încercat să îi protejeze. Unul dintre ei a alunecat și l-a lovit pe oficial.

Meciul a fost reluat după câteva zeci de minute, fără spectatori și s-a încheiat cu victoria gazdelor, 70-67. Steaua Roșie conduce cu 2-1 în finala play-off-ului din ABA League. Următorul meci este programat vineri, de la ora 19:30, tot pe terenul lui Partizan.