Franța nu bate pe nimeni în Liga Națiunilor! » Egal cu Austria și „cocoșii” sunt pe ultimul loc în grupă. Croația, victorie la limită în Danemarca

Franța, doar egal cu Austria Foro: Imago

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 10 iunie 2022

Franța a înregistrat un nou rezultat rușinos în Liga Națiunilor, remizând 1-1 cu Austria. După acest meci, campioana mondială se află pe ultimul loc în grupă. Tot în această seară, Croația a învins Danemarca, scor 1-0.

Franța își continuă forma slabă din Liga Națiunilor. După înfrângerea cu Danemarca și egalul cu Croația, trupa lui Deschamps a dezamăgit crunt și împotriva Austriei. Les Bleus s-au văzut conduși în minutul 37, după ce Weimann a înscris la capătul unei acțiuni care a făcut șah-mat apărarea campioanei mondiale.

Jocul Franței s-a îmbunătățit abia în ultima jumătate de oră, odată cu intrarea lui Kylian Mbappe. Vedeta lui PSG a reușit egalarea în minutul 83, cu un șut violent sub bară. Tot el a fost aproape să facă „dubla” 3 minute mai târziu, dar portarul Pentz a respins incredibil în bară din postură de 1 la 1 cu Mbappe.

Doar egal pentru francezi, care se află pe ultimul loc în grupă, cu doar 2 puncte după 3 partide disputate.

FINAL » Austria - Franța 1-1

Austria - Franța, echipe de start:

Austria: Pentz - Lainer, Trauner, Alaba, Wober - Laimer, Schlager, Seiwald, Sabitzer - Weimann, Arnautovic
Rezerve: Fraisl, Lindner, Baugartner, Danso, Gregoritsch, Kalajdzic, Lazaro, Onisiko, Trimmel, Wimmer, Wolf
Antrenor: Ralf Rangnick

Franța: Lloris - Pavard, Saliba, Konate, T. Hernandez - Kamara, Coman, Tchouameni, Diaby - Griezmann, Benzema
Rezerve: Areola, Maignan, Ben Yedder, Clauss, Digne, Guendozi, L. Hernandez, Kimpembe, Kounde, Mbappe, Nkuku, Rabiot
Antrenor: Dideier Deschamps

FINAL » Danemarca - Croația 0-1

Danemarca - Croația, echipe de start:

Danemarca: Schmeichel - Wass, Andersen, Christensen, Maehle - Hojbjerg, Eriksen, Delaney - Skov Olsen, Damsgaard, Cornelius
Rezerve: Iversen, Vindahl, Billing, Braithwaite, Jensen, Kristensen, Nelsson, Poulsen, Skov, Larsen, Vestergaard, Wind
Antrenor: Kasper Hjulmand

Croația: Livakovic - Vrsaljko, Erlic, Sutalo, Juranovic - Jakic, Brozovic - Ivanusec, Pasalic, Orsic - Kramaric
Rezerve: Ivusic, Labrovic, Brekalo, Budimir, Caleta-Car, Kovacic, Majer, Modic, Stanisic, Sucic, Vida, Vlasic