Tenis

Sorana Cîrstea e în „sferturi” la Birmingham, după o victorie categorică

Sorana Cîrstea/ foto Imago Images

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 15 June 2022

Sorana Cîrstea (32 de ani, 36 WTA) a câștigat cu Aleksandra Krunic (29 de ani, 103 WTA), scor 6-1, 6-1, în optimile de finală ale turneului din Birmingham.

În sferturi, sportiva din România va juca împotriva câștigătoarei dintre Caty McNally (20 de ani, 197 WTA) și Donna Vekic (25 de ani, 92 WTA)

Sorana Cîrstea, victorie categorică în optimile WTA Birmingham

În debut de joc, fiecare sportivă și-a câștigat serviciul, în primele 3 game-uri. Apoi, Sorana a făcut break-ul și a fost de neoprit. A făcut 4-1 câștigând la zero, apoi a făcut din nou break. Cîrstea a închis setul cu propriul serviciu, după 34 de minute de joc.

Sorana a început perfect setul secund, câștigând pe serviciul adversarei din Croația. Krunic și-a câștigat următorul serviciu, ultimul său game obținut în meci. Cîrstea a trecut din nou în control și s-a desprins pe tabelă, la 5-1. În ultimul game, Sorana a ratat 4 mingi de meci. În cele din urmă, a închis partida, după o oră și 13 minute de joc.