Tenis

Sorana Cîrstea s-a dus glonț la arbitru în timpul primului meci de la Wimbledon: „Nu știu cine e, comentează la fiecare punct!”

Sorana Cîrstea (32 de ani, locul 32 WTA) a avut o „reclamație” de făcut în tie-break-ul primului set cu Aleksandra Krunic (29 de ani, locul 107 WTA), duelul inaugural de la Wimbledon 2022.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 27 iunie 2022

Deranjată de un spectator de pe Terenul 8 care vorbea continuu, Sorana s-a îndreptat către arbitrul Timothée Mével și a fost auzită în timp ce spunea: „Nu știu cine e, comentează la fiecare punct. Ești arbitru de scaun, nu-mi face bine, trebuie să faci ceva...”.

Mével a întrebat-o apoi pe Sorana dacă știe cine este spectatorul în cauză, pentru a lua măsuri, dar sportiva din România nu l-a putut indica, astfel că s-a întors pe teren și a continuat tie-break-ul pe care l-a câștigat în cele din urmă cu 7-5.

Sorana Cîrstea s-a calificat în turul II de la Wimbledon 2022 după o oră și 44 de minute petrecute pe Terenul 8 în compania Aleksandrei Krunic, scor final 7-6(5), 7-6(1).