Tenis

Bara, Bogdan și Buzărnescu merg în turul II la Wimbledon! Ce adversare vor înfrunta + Ruse, eliminată de Gauff, după o luptă fantastică în decisiv

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 28 iunie 2022

Gabriela Ruse (24 de ani, 54 WTA) a pierdut dramatic în turul I al turneului de la Wimbldeon cu Coco Gauff (18 ani, 12 WTA), scor 6-2, 3-6, 5-7 # În rest, tenisul românesc s-a bucurat de o zi excelentă la Londra # Ana Bogdan (29 de ani, 111 WTA) a tranșat în două seturi înfruntarea cu Dayana Yastremska (22 de ani, 74 WTA), 6-2, 6-2 # Irina Bara (27 de ani, 122 WTA) a câștigat în premieră la Wimbledon, 6-2, 6-4 cu Chleo Paquet (27 de ani, 106 WTA) # Mihaela Buzărnescu (34 de ani, 127 WTA) este și ea în turul secund, după victoria cu Nastaja Schunk (18 ani, 154 WTA), scor 6-4, 6-2

Cu cine vor juca româncele în turul următor de la Wimbledon:

• Irina Begu vs. Elisabetta Cocciaretto (21 de ani, 119 WTA) - miercuri;
  • Sorana Cîrstea vs. Tatjana Maria (34 de ani, 103 WTA) - miercuri;
  • Mihaela Buzărnescu vs. Coco Gauff (18 ani, 12 WTA) - joi;
  • Simona Halep vs. Kirsten Flipkens (36 de ani, 190 WTA) - joi;
  • Irina Bara vs. Paula Badosa (24 de ani, 4 WTA) - joi;
  • Ana Bogdan vs. Petra Kvitova (32 de ani, 26 WTA) - joi.

Irina Bara - Chleo Paquet 6-2, 6-4

De la 2-1 pentru Paquet în primul set, Irina a câștigat 7 game-uri la rând! Apoi, s-a confruntat cu un moment delicat la 2-1 în partea secundă, când a pierdut un game pe propriul serviciu. Irina a gestionat însă excelent finalul de meci și se va duela în runda următoare cu Badosa, locul 4 mondial!

• 6-4: Irina trece peste perioada mai slabă de la jumătatea setului secund și câștigă prima oară la Wimbledon pe tabloul principal!
  • 6-2: Vești bune și de pe Terenul 6. După ceva mai bine de o jumătate de oră (33 de minute), Bara se impune de două ori pe serviciul adversarei și își adjudecă primul set!

Ana Bogdan - Dayana Yastremska 6-2, 6-2

Bogdan a început ca din tun partida! A avut 4-0 și 5-1 și a închis prima parte la 2. Ana a făcut un tenis aproape perfect și în setul doi, încheiat cu două break-uri avans și cu un serviciu impenetrabil.

Românca a luat avans în două momente cheie, la 2-2 și 4-2, când Yastremska a cedat pe serviciu. Bogdan n-a comis nicio dublă greșeală, în timp ce Yamstreska a cedat de 6 ori puncte din cauza acestei erori.

• 6-2: Ana câștigă primul meci din confruntările directe cu Dayana. Pierduse de două ori până acum, la Lyon și Beijing.
  • 5-2: Bogdan a mai câștigat un game pe serviciul adversarei și e la un pas de câștigarea partidei!
  • 4-2: Ana are un break în față și în setul secund și e la două game-uri de câștigarea meciului.
  • 6-2: Ana nu pierde avansul celor două break-uri și închide primul set la 2.
  • 4-0: Ana Bogdan mai câștigă un break, 40:15, servește pentru 5-0 și e la un pas de câștigarea primului set.
  • 2-0: Ana începe perfect partida, câștigă un break, și se desprinde.

Gabriela Ruse - Coco Gauff 6-2, 3-6, 5-7

Aflată la a treia participare la Wimbledon, Gabriela Ruse a avut o misiune extrem de dificilă în turul inaugural. Ea a dat peste finalista de la Roland Garros, Coco Gauff. Până acum, Ruse nu a trecut niciodată de turul 1, fiind eliminată după doar un meci în 2018 și 2019. Din nefericire, rămâne cu același bilanț și după confruntarea cu Gauff.

Ruse a făcut un prim set de senzație, câștigat la 2, cu un ultim game pe propriul serviciu tranșat la 0, așa cum a încheiat și Gauff setul secund, când a restabilit egalitatea și a dus întâlnirea în decisiv.

Setul 3 i-a aparținut, din păcate, tot lui Gauff. Americanca și-a păstrat calmul, a profitat de erorile neforțate comise tot mai des de Gabriela și merge mai departe la All England Club. Ruse rămâne cu un joc solid și cu o mulțime de mingi de break salvate! A ieșit din scenă în aplauzele spectatorilor de pe Terenul 2.

Gabriela a jucat foarte bine azi și vreau să o felicit
Coco Gauff

2 ore și 29 de minutea durat meciul dintre Gauff și Ruse

• 5-7: Gauff câștigă setul și partida, după ce a suferit cumplit din prisma prestației excelente a Gabrielei.
  • 5-5: Coco se folosește de calitatea serviciui, egalează, iar tensiunea din decisiv se prelungește.
  • 5-4: Gauff servește acum pentru a rămâne în meci, după ce Gabriela tocmai i-a anulat 5 mingi de break! Ruse face un joc de excepție1
  • 3-3: Ruse face break-ul și egalează în decisiv. Jucătoarea noastră trece printr-un moment bun.
  • 2-3: Ruse își face serviciul  și se apropie la un singur game distanță de americancă.
  • 1-2: Gauff face break-ul și trece în avantaj.

• 3-6: Set Gauff! Americanca câștigă la zero pe propriul serviciu și duce meciul în decisiv.
  • 3-5: Ruse își câștigă game-ul cu emoții și are nevoie de un break ca să rămână în set.
  • 2-5: Gauff își câștigă serviciul și se distanțează pe tabelă.
  • 2-4: Gauff face break-ul și împinge meciul spre decisiv.
  • 1-2: Gauff și-a îmbunătățit serviciul și se află în avantaj după 3 game-uri.

• 6-2: Set Ruse! Jucătoarea nostră încheie în forță primul set, cu un game alb pe propriul serviciu.
  • 5-2: Ruse joacă perfect și se distanțează pe tabelă. Urmează să servească pentru primul set.
  • 3-2: Ruse câștigă din nou fără emoții pe serviciul adversarei și trece iar în avantaj.
  • 2-1: Gauff câștigă primul game al meciului, Gabriela se află la conducere și urmează să servească.
  • 1-0: Ruse începe perfect meciul și face break alb încă din primul game.

Mihaela Buzărnescu - Nastaja Schunk 6-4, 6-2

Mihaela Buzărnescu s-a calificat fără emoții în turul 2 la Wimbledon, învingând-o pe Nastaja Schunk, scor 6-4, 6-2.

Meciul a început cu întârziere, după ce Miki a avut probleme cu echipamentul, care nu era corespunzător cu standardele organizatorilor.

După ce și-a rezolvat problema, Buzărnescu a început în forță. A condus cu 3-0 în primul set, dar Schunk a luat un break înapoi. Jucătoarea noastră a reușit să se mențină în față și a luat primul set cu 6-4.

Setul secund a început identic. Mihaela a făcut break în primul game. Românca a continuat jocul solid pe propriul serviciu și s-a menținut în avantaj până la final. A mai făcut un break, a luat setul secund cu 6-2 și merge în turul 2.

• 6-2: Game, Set și Meci Mihaela Buzărnescu
  • 4-2: Buzărnescu este tot mai aproape de a câștiga meciul
  • 3-1: Românca se află în control total. Nu are probleme la serviciu și se menține în față
  • 2-0: Buzărnescu începe setul secund la fel ce pe primul. Face break și conduce cu 2-0
  • 6-4: Buzărnescu a câștigat setul, după un game complicat, în care a salvat o minge de break
  • 5-3: Mihaela este la un game de câștigarea setului
  • 4-2: Buzărnăescu este în continuare la conducere. Și-a câștigat game-ul de serviciu și are un avantaj de două game-uri
  • 3-1: Românca se menține în avantaj. Ea a mai reușit un break, a condus cu 3-0, dar Schunk a luat un break înapoi