Tenis

Mihaela Buzărnescu, cu probleme înainte de primul meci de la Wimbledon » Obligată de organizatori să se schimbe

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 28 iunie 2022

Mihaela Buzărnescu (34 de ani, 127 WTA)  s-a calificat fără emoții în turul 2 la Wimbledon, învingând-o pe Nastasja Schunk (18 ani, 154 WTA) , scor 6-4, 6-2.

Meciul a început cu întârziere, după ce Miki a avut probleme cu echipamentul, care nu era corespunzător cu standardele organizatorilor. Regulile de la Wimbledon cer ca sportivii să aibă un echipament complet alb, fără alte inserții de culori.

După o discuție cu supervizorul turneului, Buzărnescu a plecat la vestiare, pentru a se schimba.

După o pauză de câteva minute, Buzărnescu a revenit pe teren și a jucat excelent, calificându-se în turul 2.

VIDEO Buzărnescu, obligată să se schimbe înainte de primul meci de la Wimbledon

Buzărnescu, calificare fără probleme în turul 2 la Wimbledon

După ce și-a rezolvat problema, Buzărnescu a început în forță. A condus cu 3-0 în primul set, dar Schunk a luat un break înapoi. Jucătoarea noastră a reușit să se mențină în față și a luat primul set cu 6-4.

Setul secund a început identic. Micky a făcut break în primul game. Românca a continuat jocul solid pe propriul serviciu și s-a menținut în avantaj până la final. A mai făcut un break, a luat setul secund cu 6-2 și merge în turul 2.